| Raducu_Daniel_1999 a întrebat:

De cateva zile am o unflatura pe ceafa, in partea dreapta.Nu pot intoarce prea mult capul spre dreapta,spre stanga pot... Unflatura este tare,se simte doar cand indoi capul spre stanga, atunci iese umflatura in partea dreapta.Eu cred ca este din cauza ca imi trosnesc gatul cateodata.Solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Meheツ a răspuns:

Este ceva ce trece de la sine si reapare cand stai in "curent", cand iti bate vantul rece, aerul conditionat, direct in ceafa sau daca iesi transpirat intr-un mediu mai rece. Este un torticolis afrigore, trece si denla sine dar lasa sechele algice, cum am spus torticolisul se poate trata si in casa cu unguent, caldura si masaj. Este mult mai indicat sa mergi la o clinica de fiziokinetoterapie pentru un tratament adecvat.

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nici o "solutii"! Orice lucru suspect care apare pe corp necesita o vizita la medic. Poate fi orice!

| Raducu_Daniel_1999 explică (pentru Elianna):

Asta nu cred ca m-ar ajuta. Vreau sa stiu daca este ceva trecator.am mai avut si in trecut aceasta problema, aproximativ acum 3 luni, umflatura disparuse, acum a aparut din nou.

| Elianna a răspuns (pentru Raducu_Daniel_1999):

Tocmai derspre asta e vorba! Ca nu e un lucru trecator. Ca daca era trecator nu mai aparea.Si lucrurile se pot agrava pe parcurs.
De unde stii tu ca doctorul nu va afla ce este si nu te va insanatosi? Esti tu mai destept decat el?
Si daca tu crezi ca doctorul nu te va ajuta, crezi ca noi, amatorii de pe TPU, vom putea?

| darrio2007 a răspuns:

Solutia ti-o da medicul. Dupa ce iti face un control.

| Meheツ a răspuns:

Este un torticolis. Incearca sa tratezi cu antiinflamatorii :algocalmin, paracetamol, midocalm etc, mentinerea la o temperatura ridicata a zonei afectate cu impachetari de bumbac ( nu se pune cald electric) spre exemplu un fular in jurul gatului, si voltaren pe zona afectata.