| Toncualexu a întrebat:

de cateva zile ma doare o masea cand mananc sau beau ceva rece, imi va trece de la sine sau va trebui sa merg la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU va trece de la sine!

DEPINDE de cauza acestei dureri...
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Toncualexu explică:

Ms mult bursuc

| AlexandruRadoi a răspuns:

Salut, eu am fost doar o data la dentist si am facut prostie, iti scoate cu un cleste si te doare, crede-ma mai bine astepti pana ti se misca si o scoti singur happy, nu iti fa griji, doar daca te doare foarte intens ar trebui happy