| iMuzic a întrebat:

de ce am amigdale umflate cu gauri? De o luna sunt asa, dar nu am nicio durere, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Amigdalele sunt ganglioni care luptă cu infecțiile.
Dacă ai avea o infecție jos in zona intestinelor, s-ar umfla apendicita sau niște ganglioni din zona inghinală, de acolo de unde îți cresc picioarele și se leagă de trup.
Dacă sunt umflate amigdalele infecția este undeva în zona gâtului iar ele luptă cu infecția, ca infecția să nu își distrugă gâtul că mai ai nevoie de el.
Așa că niște analize pot să determine sursa infecției, exsudat faringian, analize de sânge, iar apoi luate măsurile medicale potrivite.