| IonutCiobanescu a întrebat:

de ceva ani buni am problema cu penis curbat, nu e exagerat de curbat, dar as dori daca s-ar putea, niste metode de indreptate natural, nu prin metode chirurgicale, pe langa asta dat fiind faptului ca e curbat, mereu sta intr-o pozitie verticala, nu orizontala, cum e normal si ma doare daca incerc sa-l indrept, ce-as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare barbat are forma si marimea penisului diferit.
La tinerete sta drept, la unii se si curbeaza in sus. Dupa trecerea anilor, erectia este tot mai rara si mai slaba, iar spre batranete curbarea se face tot mai jos, pana la lipsa erectiei.

Erectia se datoreaza presiunii de sange indreptat in penis, la comanda hormonilor masculine. Spre batranete, producerea hormonilor este tot mai scazuta, iar erectia tot mai rara si de durata mai scurta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Hai mah, vii si tu cu istorii de-astea deprimante cum se duce naibii erectia odata cu varsta. Lasa omul cu scula strimba sa se simta bine. Ionut, mosule, gindeste-te ca poti sa iti atingi partenera cu scula acolo unde noi astialalti mai "drepti" nu putem. Fii mindru de curba ta, nu te apuca sa vrei sa o indrepti!

| IonutCiobanescu explică (pentru GabiDumitrescu):

Cica mosule si abia am 21 de ani?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IonutCiobanescu):

Ei, e un mod de a spune. "Coa3" era mai bine? Multi ani inainte!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iti recomand sa nu fortezi penisul ca se poate fractura. O sa razi cand o sa citesti, deoarec nu are os, dar citeste despre fracturarea penisului.
Daca este doar putin curbat ai un avantaj: atingi mai usor punctul G, iar excitarea partenerei este mai mare.
Penisul unui tanar nu trebuie sa stea orizontal ci vertical, ca o lmanare sau un brat de cuier de lemn in care se pune palaria.

| oz_1736 a răspuns:

Daca nu doare si nu deranjeaza, las-o asa ca nu esti in filme. Nu se supara niciuna

| S8N a răspuns:

Depinde de caz. Multe penisuri sunt curbate natural.
Dacă curbarea te împiedică la actele sexuale, și/sau este dureroasă sau îți aduce probleme cu erecția, s-ar putea să fie un caz de Boala Peyronie. Singurul tratament eficient fără riscuri este medical, deci dacă crezi că ai asta, recomand din suflet să lași remedile de casă și să mergi la un profesional. Nu este neapărat nevoie de operație, poate fi tratat și cu medicamente.