| Ady9658 a întrebat:

De ceva timp am observat niste lucruri. Simt mereu nevoia de a repeta activitati pe care le desfasor. De exemplu, anul trecut la finalul clasei a 7-a am mai venit cu niste colegi la scoala(chiar daca am terminat) si ne-am simtit foarte bine impreuna. Anul asta am vrut mult sa repetam ce am facut atunci dar nu s-a intamplat si m-am simtit extrem de trist. Alt exemplu este ca ma uitam acum doi ani la un serial in timp ce ascultam muzica la TV. Nu inteleg de ce as avea atat de multa nostalgie incat sa imi fac acum un playlist cu aceleasi melodii si sa le ascult in timp ce incerc sa ma uit la aceleasi episoade pe care le-am vazut deja. Am incercat sa fac asta dar m-am simtit trist stiind ca "nu e adevarat". Cel mai recent, mai exact aseara, mi s-a intamplat sa plang dintr-un lucru extrem de banal. Anul trecut am fost la mare si la intoarcere nu am avut bilete la cuseta ci pe scaune. Stiu ca la intoarcere am ascultat iar niste melodii. Anul asta a cumparat mama bilete la cuseta la intoarcere si mi-am dat seama ca nu va fi ca anul trecut si ca nu voi putea repeta exact aceeasi activitate. Abia asteptam sa ascult aceleasi melodii in timp ce stateam pe scaune, nu in paturi, mai exact sa repet ce am facut anul trecut. De ce simt mereu nevoia de a repeta orice lucru? Tin sa mentionez ca am anxietate sociala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu zic ca este normal si sa nu te mai gandesti la faptul ca esti nebun sau chestii de genul laughing
Este absolut normal daca te distrezi sau faci ceva ce ti-a placut, o mai vrei s-o mai faci odata. Din aceasta cauza suferim si din iubire si din multe alte chestii. Orice om normal la cap este asa.
Nu te mai gandi ca esti mai special (in sensul prost) fata de ceilalti sau ca ai o problema.
Incearca sa gandesti mai normal in acest sens.
Sper ca ti-am raspuns la o intrebare happy Este absolut normal sa simti nevoia sa mai faci un lucru daca ti-a facut placere.
Daca vei avea un accident de masina, iti zic eu ca nu vei simti tu nevoia sa mai ai inca unul laughing)
Succes!

| Donsavas a răspuns:

Ai ajuns unde trebuie. Toti avem un creier obsesiv-compulsiv, mai mult sau mai puțin. Tu acum ai conștientizat că ai un TOC netratat. E tot o nevroza, un tip de tulburare nervoasă. Poate fi in asociere cu sociofobia ta. Se dau antidepresive ssri/snri pentru problema ta. Te vor face sa nu te mai repeți si nu te vei mai simti trist dacă faci sau nu ceva din trecut. Consulta un doctor!

| Doja a răspuns:

Daca ai anxietate atunci vrei sa repeti lucruri bune pentru ca e confortabil sa faci asta. Anxietatea te tine departe de lucruri noi pentru ca nu le cunosti si au potentialul de a fi mai putin placute.

Trebuie sa intelegi ca este totul in capul tau. inclusiv anxietatea. Si se trateaza prin iesirea repetata din zona de comfort. Daca vei incerca sa te protejezi toata viata vei avea mereu nevoie de pastile sau sa fii tinut de mana. Si sunt sigur ca nu vrei asta.

Succes