| Dontforgettosmile a întrebat:

De ceva timp, cam 3 luni, au inceput sa-mi apara niste pete albe pe unghii! Nu este murdarie, avand in vedere ca eu am niste unghii curate si fine! Unele unghii poseda aceste pete, altele nu. Oricum ar fi, eu le dau cu lac, ca sa nu se vada. Va rog, ajutor, nu stiu daca e problema de sanatate, semn al pubertatii (am 14 ani) sau ceva intamplator!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pwp a răspuns:

Ai lipsă de calciu, du-te la farmacie cumpără un calciu și pune-l în apă.
Mânâncă morcovi.

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

La fel sunt si unghiile mele si este din cauza lipsei de calciu.

| gabisteaua74 a răspuns:

petele acelea apar de la lipsa de calciu

| snzpaul a răspuns:

Mama-i în domeniu, am întrebat-o pe ea:

„de la vârsta asta, e cam ciudat să fie din cauza exfolierii unghiilor, probabil din lipsă de vitamine, calciu."

| Dontforgettosmile explică (pentru snzpaul):

O intrebi pe mama ta cum sa scap de petele astea albe de pe unghii?

| pwp a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Ai lipsă de calciu, du-te la farmacie cumpără un calciu și pune-l în apă.
Mânâncă morcovi.

| Puiac_Adi_1990 a răspuns:

Citeste asta: http://www.lovendal.net/......de-calciu/
Nu-ti fa griji, nu ai nimic. Iti trec cand iti cresc unghiile.

| Dontforgettosmile explică (pentru Puiac_Adi_1990):

Cu site-ul asta m-ai bagat in cele mai mari sperieti! :'(

| Puiac_Adi_1990 a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Citeste pana la capat! Si eu m-am speriat prima data. Nu are nici-o legatura cu lipsa de zinc/calciu.

| CoffeeLover a răspuns:

Si eu am avut acele pete albe pe unghii si am aflat ca inseamna lipsa de calciu.

| Dontforgettosmile explică (pentru CoffeeLover):

Si ce ai facut ca sa iti dispara?

| sickoffallthings a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Pai ar trebui sa te apuci sa iei niste calciu, pastile ceva.