| Alexandru250201 a întrebat:

de ceva timp imi tot apar ganduri efectiv pe care nu le vreau, intruzive si foarte nasoale, si as vrea sa va intreb de la ce ar fi sau ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cel mai aproape de ce ai spus este tulburarea obsesiv compulsiva, dupa cum a spus si Lowkee; ganduri intrusive, cu care persoana nu e de acord dar pentru care se simte vinovata. DAR. Nu dispera; sunt multe grade, fiecare situatie a unui om e unica, tu incepe sa te tratezi.

| eckblume a răspuns:

Uneori se intampla asta din cauza stresului, problemelor/sarcinilor pe care trebuie sa le rezolvam. In mod inconstient anumite ganduri apar fara sa ne dorim. E posibil sa nu fi dormit suficient, sa fi avut un regim alimentar mai putin echilibrat si sa fii o persoana care in general reflecteaza mult.
Sa apara ganduri trecatoare fara sa vrem nu e ceva anormal.
In cursul zilei constiinta lucreaza, dar noaptea cand incercam sa adormim mai rasare cate un gand referitor la ce am facut in acea zi.
Daca spui ca sunt nasoale ar insemna sa ai o problema care te macina de ceva vreme sau ai avut-o, dar si-a pus amprenta pe psihicul tau.
Ca sa scapi de aceste ganduri ai putea sa faci activitate fizica, sa mananci la ore potrivite, sa eviti consumul de energizante, consumul mare de cafea. Asculta muzica care iti place si nu urmari filme cu continut prea violent - si filmele horror (de ex.) afecteaza persoanele care au un nivel ridicat de emotionalitate.
* Tulburarea obsesiv compulsiva nu o poti trata singur, ci ai nevoie de ajutor specializat. Daca esti la scoala/liceu ar trebui sa ai un psiholog cu care ai putea sa discuti despre aceasta tulburare. Sa stii ca psihologii clinicieni sunt foarte bine pregatiti pentru problema ta si cunosc modalitati de tratare/diminuare (nu de tot...dar asa cat sa nu te mai simti inconfortabil... ei stiu mai bine).
Nu te ingrijora, gandurile sunt permanente si oricine a experimentat la un moment dat cum e sa fii bombardat de acestea fie ele placute ori neplacute.

| Lowkee a răspuns:

Tulburare obsesiv compulsiva

| ArthurWarner a răspuns:

Esti singur? Ca poate de aia ai gânduri nasoale ca doar ce a fost valentines day si ti-ai dat seama ca ai fost singur. laughing)))))

| Antal12545 a răspuns:

Salut frate.cati ani ai? Si eu am trecut prin aceeasi chestie, din cauza trecutului / ceva ce regreti, nu te teme. O sa iti vina sa plangi fara sa vrei. Trebuie sa spui la cineva ce ai pe suflet! Iar nu le baga'n seama, asa faceam eu. Ma dorea'n p*** de trecut.

| Alexandru250201 explică (pentru Antal12545):

18 ani

| Antal12545 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Stai chill. Asculta muzica relaxatoare, nu baga in seama gandurile.