| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp ma doare o masea si am lasat-o asa cu gand ca trece, dar e deja a 4 oara si m-am saturat de durerea din ce în ce mai tare.
Maseaua e sparta jumătate pana la gingie si cariata si ma mai doare si gingia (cred ca mai mult ca maseaua si e putin neagra) ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai marele noroc ca radacina sa nu fie sparta si afectata, ti se poate curata tot ce este cariat si ti se poate reconstruii maseaua, pe pivot.
Daca este afectata si radacina, atunci va trebuii scoasa si in timp, iti faci implant dentar, sau coroana.
Pacat ca nu ai trata-o cand se putea salva si rezolva cu cateva sute de lei, fiindca acum vorbim de sume foarte mari.

| alina2k18 a răspuns:

Dentist ca sa iti trateze caria.
De salvat maseaua nu stiu daca mai reuseste, sunt solutii daca ai banii daca nu... stai cu gaurawinking