| Jhonjle1257 a întrebat:

De ceva timp vreo 5 zile am o problema cu un abces. Am o carie la masea si mi s-a facut abces. Este unul foarte mare este intins pe 2 dinti. Cateodata este moale cand iau pastile si cand nu iau nimic este tare acea zona. Dupa ce iau pastile zona se micsoreaza si se face mica dar dupa ce mananc sau nu mai iau antibiotic o zi se face zona mare si tare.
Ce as putea face sa imi treaca? Fara dentist. Eu m-am gandit ca atunci cand o sa mai fie foarte moale si micut sa il sparg cu un ac dezinfectat in spirt sau ceva. Dau funda! Repeat fara dentist am frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Stai puțin! De ce fără dentist?
Antibioticele nu rezolva problema dacă nu este îndepărtată caria. Măseaua se amorțește mai înainte ca dentistul să îndepărteze caria.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimg):

Tipul a mai pus aceeasi intrebare:
https://www.tpu.ro/......-il-sparg/
si l-am amenintat cu moartea daca nu se duce la dentist
se pare ca vrea sa moara
eu zic sa il lasam, ca nu prea stiu ce ii putem face!

| Wr3nch a răspuns:

Stai fara dentist si ramai fara dinti in guralaughing Ia-ti inima in dinti si mergi macar la un control, nu esti obligat sa te trateze daca nu vrei dar iti poate da medicamente mai bune, inclusiv analgezice.

| dannyel86 a răspuns:

Va trebui sa iei antibiotic.
Mergi la medicul de familie sau la farmacist.