| Zero00000000 a întrebat:

De ceva vreme simt o presiune foarte puternica in interiorul capului(situ ca suna aiurea, dar asa este)si mi s-a umflat ceafa in partea stanga.Am avut o sinuzita puternica de vreo 2 luni,am primit niste antibiotice pe care nu prea le-am luat,iar acum o luna am inceput sa ma simt foarte slabit si sa simt aceasta presiune puternica in cap.Din ce am reusit sa citesc pe net, as putea avea meningita, encefalita sau absces cerebral, lucru care nu prea ma incanta.Intrebarea mea este:are cineva idee ce ar putea fi? Mentionez ca am luat tot felul de antiinflamatoare pentru dureri de cap(nurofen, faxconal, nalgesin s-a.) si nu simt nici cea mai mica ameliorare...As vrea sa fac si un tomograf, sunt din Craiova, cat m-ar costa daca sunt asigurat medical si am 18 ani? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti asigurat, nu te va costa tomografia computerizata --- doar ca trebuie o trimitere si o programare! Cum fondurile se epuizeaza repede din cauza suprasolicitarii acestei investivatii nu prea sunt sanse cu programarea si va trebui sa platesti--- vezi, orientativ, niste preturi : https://www.medsana.ro/......ie-52.html
p.s. Te-as sfatui sa mergi la urgente--- nu-i de gluma. mai ales ca tratamentul a fost incomplet!

| Itanul a răspuns:

Ai citit tot felul de tampenii si le-ai interpretat total gresit. Daca aveai ce ai insirat, nu stateai de vorba cu noi acum. Mai ales la meningita.
Dar sfatul meu e sa nu mai stai pe internet sau pe TPU cu asa ceva. Mergi urgent la medic, tocmai ca sa nu ajungi sa faci complicatiile de care ai pomenit. Medicamentele luate, NU vindeca. Doar te ajuta sa suporti durerea. Nu e nevoie de CT. Medicul tau de familie iti va da o trimitere unde trebuie.

| Saicoth a răspuns:

Eu zic sa nu te gandesti la ce e mai rau, de obicei pe internet gasesti tot felul de informatii. Nu accepta aceste informatii ca pe un diagnostic, doar un medic in urma unui control iti poate face un diagnostic.
Daca esti asigurat bineinteles ca ti-as recomanda un control medical inainte de toate.

Verifica daca ai temperatura, de obicei infectiile de genu' meningita sau encefalita se manifesta prin febra si durere cervicala sau intepenirea gatului. Bineinteles ca asta tot nu inseamna ca suferi de asa ceva.
Mergi la medic cat mai repede, multa sanatate iti doresc.

| Mita27 a răspuns:

Tomograful se poate face doar la privat si nu conteaza ca ai 18 ani. Platesti in jur de 10 milioane.