| Nujjjjjjjjghf a întrebat:

De curand m-am hotarat sa slabesc si m-am dus la o sala unde fac diferite exercitii: cardio, fat funeral, pilates etc si unde am invatat cum trebuie sa mananci, la ce ore si tot asa. Mi s-a spus ca (scuzati-mi cacofonia) cu cat ai mai multa masa musculara, cu atat grasimile se duc mai repede si tot asa. Nu planuiesc sa ma duc la sala de forta, insa voiam sa va intreb ce seturi de exercitii as putea sa fac pentru a face muschi in toate zonele corpului? Am inceput sa fac abdomene, genoflexiuni si flotari ( dintre care flotari cele mai multe ) dar nu stiu daca e bine sa le fac in fiecare zi sau nu. As dori parerea cuiva care se pricepe la partea aceasta de exercitii si care stie cand sa ma opresc si cat sa fac. Am 18 ani, am avut 84 de kg, acum am 80 dupa 2 saptamani, fiind in procesul de dat jos al grasimii si de pus masa musculara.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Hai sa iti explic ca nu e greu de inteles, organismul are nevoie de energie pentru a sustine organele vitale, temperatura corpului, asta consuma 75% din energia care o utiliseaza organismul tau restul inseamna termogeneza = corpul tau arde ceea ce manci
proteine 20%
carbo 10%
grasimi 3%
si mancand slabesti ce ironie, pentru ca organismul sa sutina masa musculara trebuie mai multa energie, e dietele ce fac = organismul trece la consumarea zaharului din masa musculara, de asta vei vedea ca masa scade, dar daca te infometezi consuma el si masa, recomanarea este daca vrei sa iti ti greutatea pe viata
sa scrii absolut tot ce manci intr-un jurnal
sa te cantaresti zilnic dimineata
sa consumi mai multe proteine =inhiba foametea
sa faci culturism + cardio =zilnic
cu cat slabim cu atat avem nevoie de mai putina energie =asta nu intelege nimeni observ, rata metabolica se duce in jos si duce la ingrasare din nou, desi toata viata o sa avem grija de ceea ce mancam si sport in caz contrar ne vom ingrasa,nu exista alta solutie,inclusiv operatile tot degeaba daca consumi apoi mult,recomand o dieta diversa bogata in fructe,legume,carne de peste,pui, ocazional porc,miel,vita,grasimi avocado, unt, slanina
interzis dulciuri, pizza, fast food, mezeluri, sucuri dulci nici suc de fructe, patiserie

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai acces la You Tube sunt acolo sute de videoclipuri cu exerciții de gimnastică.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Http://www.youtube.com/results?search_query=Tabata+Session

pentru tot corpul sau HIT te face sa simti viata la propiu

| acerr a răspuns:

Te ajuta bicicleta de strada

| anonim_4396 a răspuns (pentru acerr):

Bicicleta te ajuta daca parcurgi distante mari(30-40km+/zi ), nu sa te plimbi prin oras.