| oxocle a întrebat:

De curand mi-am pus piciorul in ghips, deoarece mi-a sarit rotula. Acum, dupa 4 zile de cand mi s-a pus ghipsul, mi-am luat niste carje, dar mi-e frica sa le folosesc. Ce sa fac? Nu stiu sa merg cu ele, cand ma ridic ma doare putin si parca imi amorteste putin piciorul. Asta poate fi si din cauza ca am stat 4 zile doar in pat... Am nevoie de niste sfaturi URGENT!
Chiar si niste sfaturi, nu neaparat de mersul cu carjele, ci de cum sa stau cu piciorul, cum sa merg la scoala, cum sa urc scarile...
Va rog, luni trebuie sa merg la scoala si imi este putin frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vladpilotul a răspuns:

Buna, pentru inceput poti ruga pe cineva sa te ajute, sa faci cateva exercitii pana luni. Nu te teme, asemenea intamplari sunt firesti, si vei trece usor peste aceasta situatie. Roaga pe cineva sa te ajute, mergand incet prin casa cu acele carje, te vei obisnui. In ceea ce priveste piciorul, incearca sa nu il misti prea mult, amortirea e provocata din cauza ghipsului, care, probabil e putin strans. Iti doresc multa sanatate si sa te faci bine!

| Empathizer a răspuns (pentru vladpilotul):

... iar cand sta in pat, sa tina piciorul pe o perna, ca sa fie mai sus decat restul corpului.

1 răspuns: