| Bertha_Popescu_1998 a întrebat:

Salut TPU! De doua zile am stari de greata si varsaturi, ma doare capul si abdomenul, mai ales in partea dreapta. Am avut temperatura 37.7, si mai nou imi amorteste piciorul drept. Credeti ca este apendicita? Stiti si alte simptome? Multumesc! Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Da, cam astea sunt simptomele... Din punctul meu de vedere e 90% sigur că ai apendicită, însă asta se poate stabili foarte ușor de către un medic prin palpare. Fuga la urgențe, e important să mergi la consultație cât mai repede pentru a ști dacă asta e și ai nevoie de operație. Nu mai sta, pentru că dacă se sparge apendicele faci peritonită și operația va fi mult mai complicată (vei avea nevoie și de tuburi de drenaj și riscuri mult mai mari, plus că perioada de vindecare va fi mai lungă).
Îți urez multă sănătate! happy

2 răspunsuri:
| KilluaZoldyck a răspuns:

Sunt aproape sigur ca e apendicita

| rodriguesro a răspuns:

Cel mai potrivit lucru e sa mergi sa consulți un medic. El e cel mai în măsură despre ce e vorba.