| Pitbull41 a întrebat:

de doua zile ma doare foarte tare un "colt" ce-a mai ramas dintr-o masea cariata. In astea doua zile am baut aproape 5 pastile de tip piafen si degeaba, tot ma doare. Singura modalitate ca sa imi aline durerea este daca tin apa rece in gura, iar acum cateva ore am gasit un spray pentru anestezie zonala, spray-ul se numeste Lidocain 10%, din ce am inteles este folosit de dentisti. Sincer nu mai suport durerea, de doua zile nu am mai dormit, iar doar maine am programare la dentist. Ce ziceti ma ajuta cu ceva daca folosesc acel spray in zona maselei, sunt sanse sa scap de durere macar cateva ore cat sa dorm putin? Astept parerile voastre, chiar nu mai stiu ce sa fac pana maine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Da, este foarte bun. Ai grijă să nu înghiți, o să-ți vină salivă în gură. Nu mai lua Piafen, dacă nu are efect. Îți recomand, pe lângă spray, Aulin pliculețe, îl faci în puțină apă. Are gust plăcut și e foarte eficient.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nurofen forte, la mine a fost SINGURUL care a functionat. Orice altceva -> ZERO.

| Bizon95 a răspuns:

"de doua zile nu am mai dormit"
"doar maine am programare la dentist"

i-ai spus ca te doare de doua zile?!? si ca nu mai poti?!?
da
atunci DU-TE LA ALT DENTIST CARE NU E JAVRA... PROASTA!

NICI UN DENTIST SERIOS *NU* TE LASA CU DURERE ci te ia imediat, nu poimarti dimineata, ci azi, in cat timp poti ajunge la dentist, in cel mai rau cazi astepti pana termina cu pacientul la care e

| Raducons a răspuns:

Trebuia sa i zici ca e urgenta se se uite doua minute si la tine, du te pana acolo poate se uita, poate o scoate, daca se umfla nu mai poate inca o saptamana

| Patronu1 a răspuns:

Crede-mă ca știu cum e, merge sa dai cu aulin praf și dacă vrei, poti sa dai și cu lidocaina, dar din pacate se eliberează doar cu rețetă, decât dacă nu ai pile la farmacie, în rest e ok dar nu e o soluție de durata, dacă reușești sa pui mana pe asa ceva te rezolva pana mâine. Și sa ii transmiți multă muye dentistului care te lasă să mori de durere. Bafta!