| Alexmsl a întrebat:

de ieri am inceput sa simt un junghi in spate, pe la plamanul din dreapta, in acelasi timp in care mi s-a inflamat amigdala stanga (nu stiu daca are vreo relevanta, am zis sa specific si asta). Junghiul se accentueaza cand inspir, dar cand stau intins pe partea stanga dispare. Nu imi vine sa tusesc prea des, dar cand o fac tusea e seaca. Am observat ca daca masez zona respectiva si dupa trag aer in piept dispare durerea pentru cateva secunde. Am mai avut momente in trecut cand imi amortea spatele pentru cateva secunde (tot in zona plamanilor). Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă dispare la masaj, este o durere intercostală, colac peste pupăză. Dar nu se poate pune diagnostic pe TPU.

| Alexmsl explică (pentru sadrian46):

Si eu ma gandeam ca e junghi intercostal, d-asta am zis sa mai cer pareri pentru ca probabil nu e nimic grav.

| Nonolita a răspuns (pentru Alexmsl):

Spui ca la masaj "dispare durerea pentru cateva secunde" Inseamna ca masajul ajuta cateva secunde dar de fapt e ceva grav acolo. Nu e mai bine sa faci un control?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Foarte complicat de pus diagnostic in cazul tău (plămân și amigdala pe diagonală!). Du-te la medic urgentissimo

| Yuoia a răspuns:

Ai racit si ai grave probleme cu plamanii. Amigdala inflamata este un "bonus". Urrgent la medic.