| Reus111 a întrebat:

De o luna, am o problema la glezna de la piciorul stang. Am jucat fotbal si am oprit brusc din alergat, am auzit ceva pocnind la glezna. Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca este un tendon care trece peste glezna (ceva cu tendinita) si ca am nevoie de repaus. Acum, dupa o luna, acel tendon face la fel, doar ca nu ma mai doare. Si glezna este un pic umflata in exterior (dar nu mult), probabil ca acel tendon este umflat, habar n-am! Nu stiu ce sa mai fac sa imi treaca mai repede! Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BloodMagickNecromance a răspuns:

Dă-te cu niște geluri: Sindolor, Fenilbutazonă. Pune comprese cu gheață și încearcă să nu bruschezi prea mult glezna. Poți să acoperi cu o fașă după ce dai cu gel.

| Reus111 explică (pentru BloodMagickNecromance):

Pai tot m-am dat si cu Fastum gel, Diclofenac, dar nu am vazut niciun rezultat.

| BloodMagickNecromance a răspuns (pentru Reus111):

Comprese cu gheață ai pus? Zona e vânătă?

| Reus111 explică (pentru BloodMagickNecromance):

Zona nu e vânătă, ieiri am pus compresa cu gheata si azi. E un pic inflamat tendonul( cred)

| BloodMagickNecromance a răspuns (pentru Reus111):

S-a mai desumflat zilele astea? Dacă nu, mai aplică niște comprese și continuă să ungi cu gel. Dacă nici peste 1 săptămână nu trece, mergi la medic.

| Reus111 explică (pentru BloodMagickNecromance):

Nu s-a desumflat pana acum. Mersi oricum pentru timpul acordat!

| BloodMagickNecromance a răspuns (pentru Reus111):

N-ai pentru ce! Dacă mai ai vreo nelămurire, dă-mi mesaj. Însănătoșire grabnică!