| paduraru01 a întrebat:

Salut tpu.de o luna nu mananc dulciuri si fast-food,mananc mai putin si mai des, beau multa apa si nu pot slabi nici un kilogram.am 1.72 si 75 kilograme.cine ma ajuta primeste funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UserulAnonim a răspuns:

Fa sport! Nu trebuie sa mergi la sala, ci sa alergi putin dimineata in aer liber iti recomand! happy

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa faci miscare si sa renunti si la prajeli si paine alba.

| Violleta2022 a răspuns:

Aceeasi Marie, dar cu alta palarie!
Si tu te intrebi de ce nu slabesti?
Pentru ca, continui sa manaci aceleasi mii de calorii, dar de data asta impartite la mai multe mese.
Ca de exemlu: inainte mancai 2oua dimineata, 2oua la pranz si 2oua seara, iar acum manaci la 2 ore, cate 1 singur ou, ajungand la sfarsit de zi, tot 6 oua manaci, deci, tot aceeasi cantitate, doar ca impartita diferit.

Ce ar trebui sa faci, este sa manaci: 3 mese pe zi doar, cu portii mici de mancare (exemplu este ieal, mai mult pentru exemplificare) gen: 1 ou dimineata, 1 ou la pranz si 1 ou seara.
Portiile mici sunt atat cat iti incap tie in podul palei (fara de degete).

Un sport sau o activitate fizica care te solicita zilnic, te va ajuta sa-ti imbunatatesti tonusul muscular si sa arzi mai rapid grasimile.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Violleta2022):

Singurul raspuns cat de cat decent. Bravo.

| RainmakerX a răspuns:

Daca nu poti sa alergi *stai la bloc sau departe de un parc si nu vrei sa alergi pe strada etc* atunci iti recomand sa faci exercitii bodyweight. Nu ai nevoie de mult spatiu pentru asta.

O aplicatie buna care te poate ajuta la exercitiile bodyweight se numeste Freeletics Bodyweight. Eu o folosesc destul de des.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pey... E de fapt invers! Trebuie să ai ore fixe ale meselor. Și să mănânci numai la orele alea. Adică mai rar și pe săturate. (2 mese principale și 2 gustări). Iar apa, ajută și ea la îngrășat; bea doar cât trebuie.

| Andrei277 a răspuns:

We si eu nu stiu cum sa ma ingras ))))

| Mirela27 a răspuns:

Dar nu trebuie sa slabesti, la inaltimea ta ai greutatea ideala.Si s-ar putea sa nu slabesti pentru ca te stresezi prea mult

| 1SmileToday6 a răspuns:

Ori ceva a mers gresit, ori corpul tau e putin mai special. Sper să fie prima variantă.
În primul rând, o să-ți spun zicala românească:
,, Dimineața mănâncă singur, la prânz împarte masa cu prietenii iar cina dă-o dușmanilor"
Cu alte cuvinte, e bine să mănânci mai mult la începutul zilei ca să ai forță, iar seara când majoritatea nu prea facem mișcare e bine să mâncăm mai puțin.
Acum cu renunțatul la dulciuri și fast-food. E bine să mănânci sănătos, mai ales că se zice că abdomenul se face în bucătărie, nu la sală, dar e bine să ai și energie. Vreau să spun să nu renunți chiar la orice, multe alimente conțin multe proteine care te ajută atât la sport cât și la munca pe care o faci zilnic, fie că e învățat, curățenie, job sau mai știu eu ce.
Și cu apa, e bine să bei multă apă, dar trebuie să știi și în ce condiții s-o bei. De exemplu în timpul mesei sau imediat după masă, un pahar cu apă nu e chiar binevenit pentru că afectează digestia. Poți căuta pe net.
Și da, sportul e bun, poți căuta exerciții cardio sau pilates, ori aleargă de dimineață cum au spus și ceilalți.
Multă baftă!

| FlorinZEW a răspuns:

Eu tin o metoda cu apa si lamaie.
Dimineata cand te trezesti incearca sa storci o lamaie intr-un pahar si apoi sa adaugi apa pana la jumatea paharului si dupa aceea sa bei.
Eu am slabit(nu foarte mult, nu te gandi ca intr-o saptamana slabesti 10kg) dar este chiar folositoare.

| RamonaV a răspuns:

Sper ca pe langa acele dulciuri si fast-food ai renuntat si la excesul de paine alba, sare multa si carne grasa, ca altfel nu merge. Eu zic sa te apuci si de sport. Exercitiile de tip cardio sunt cele mai eficiente pentru slabit. Gasesti pe Youtube o multime de astfel de clipuri. Insa, nu trebuie sa te avanti din prima la unul de 1 ora sau mai mult, va fi greu si vei renunta, asa ca fa lasi marunti pana te obisnuiesti. De asemenea incearca sa nu mananci dupa ora 7, in caz ca ti-e foame un fruct sau un iaurt slab merge. De dimineata poti sa bei pe stomacul gol o cana de apa calda( nu fierbinte, e mai grav) cu lamaie dupa care sa consumi ca mic-dejun ovazul in combinatii cu alte alimente, gen iaurt, lapte, fructe etc. Nu conteaza daca manaci mai putin atata timp cat mananci ce nu trebuie.