| noOnexoxo a întrebat:

de o saptamana ma inteapa in calcai.Ma inteapa uneori cand alerg dintr-o data si ma mai inteapa si dupa ce stau de exemplu pe scaun si dupa aia ma ridic si merg si dintr-o data ma inteapa foarte tare. Ce poate fi? Va rog ceva ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Tu nu alergi cum trebuie, si socurile sunt preluate brusc de calcaneu si de tesutul moale care il acopera. Cu timpul, tesutul asta moale o sa se osifice - se formeaza calculi in el - si o sa te doara tot timpul, asa ca mai bine ai grija din timp ce faci, ce incaltaminte porti, in special cand faci sport, si cum faci cand alergi, ca socurile sa fie preluate uniform si sa nu suprasolicite calcaiul.
O alta problema mai poate fi si insuficienta venoasa sau circulatia periferica proasta, doua probleme inrudite, care pot sa duca la varice si alte probleme ale circulatiei la membrele inferioare.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu medicul de familie despre problema asta, sa determinati cauza si ce se poate face ca sa nu se agraveze.

3 răspunsuri:
| luciana200972 a răspuns:

Poate fi o batatura sau i-ti amorteste zona respectiva, poti merge la doctor pentru ca nu este normal sa ai dureri. verifica si incaltamintea sa nu aiba denivelari pe interior.

| Goldenboy97 a răspuns:

Uite-te poate ai ceva in calcai sau daca nu in incaltaminte chatterbox

| gogus a răspuns:

Nu te ingrijora, sunt dureri de crestere, sunt normale la varsta adolescentei