| anonim_4396 a întrebat:

De un an am uneori niste simptome ciudate.
Am o stare uneori de confuzie daca pot zice asa si uneori de teama.
De obicei cand sunt multe persoane in jurul meu si le aud pe toate cum vorbesc odata parca ma ia o stare de confuzie, de irealitate. Si uneori chiar ma deranjeaza. Prietenii mei se duc la petreceri si diferite evenimente si mie imi e frica sa nu lesin sau sa mi se faca rau.
Am fost la psihiatru si mi-a dat passiflora doar ca nu le puteam inghitii asa ca apoi mi-a dat Sedatif pc si le iau de atunci.
Un sfat ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Stropdeploaie a răspuns:

Esti cumva o persoana retrasa? Fara prea multi prieteni?
Nu prea iesi prin oras? Sa te distrezi? Ai avut o copilarie. trista. zbuciumata? Esti singur la parinti? Ai suferit o trauma?

| Codsssd a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Nu sunt. Am multi prieteni, ies destul de des prin oras doar ca imi e teama sa nu mi se faca rau pe la diferite evenimente sau ceva de genu asta.

| Codsssd a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Nu sunt. Am multi prieteni si ies destul de des prin oras.

| iAMVi a răspuns:

Dacă ai fobie socială și ești pus în situația de a socializa fără să vrei sau ești în mulțime, ori dacă ai atacuri de panică se cam manifestă așa, oricum, dacă ai fost la psihiatru înseamnă că ești pe drumul cel bun, bănuiesc.

| Codsssd a răspuns (pentru iAMVi):

Nu cred ca am. Am aceste senzatii de prin mai ca sa zic asa.

| iAMVi a răspuns (pentru Codsssd):

Atunci cel mai probabil sunt atacuri de panică declanșate în anumite situații, nu ți-a spus asta psihologul?

| Codsssd a răspuns (pentru iAMVi):

Psihiatrul nu mi-a spus. Nu mi se intampla mereu ci doar uneori si mai mult am frica asta sa nu se intample ceva.
Psihiatrul mi-a zis ca am tulburari anxioase

| iAMVi a răspuns (pentru Codsssd):

Totul tine de psihic, el asta ar trebui să lucreze, degeaba bagi pastile în tine dacă tot negativ gândești cu privire la situație.

| eden1986 a răspuns:

Ori ai o depresie, esti prea stresat sau esti genu de persoana mai retras, timid, singuratic...

| Codsssd a răspuns (pentru eden1986):

Nu sunt nici singuratic nici timid.