| Polinco a întrebat:

De vreo săptămână am început să beau în fiecare dimineață pe stomacul gol apă cu lămâie. Tai o lămâie, prima bucată o storc și o beau, iar a doua la fel (ar veni doua pahare dintr-o singură lămâie). E sănătos așa? Mi-a zis cineva că dacă beau așa îmi elimină flora și nu e bine. E adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate nu e rau, dar sigur doua pahare doar cu apa fac minuni. Se poate ca durerea sa iti fi disparut datorita apei, nu a lamiiei. Apa e cea care regleaza totul in organism, si bind-o de dimineata, ii dai organismului combustibilul necesar intretinerii si refacerii.

| Polinco explică (pentru cristi202):

Apă am baut și înainte. 2-3 L/zi.

Bula
| Bula a răspuns:

La fel face si vecinul meu: fiecare dimineata bea cate un pahar mare de apa cu suc de lamaie. Dupa un jumat de ora mananca micul dejun, dupa care face o plimbare peste deal de cca. 5 Km.
Fiecare saptamana merge si la cate o drumetie de 10-20Km, cu un grup.
Are o forma fizica pe care il invidiez.
Cu o saptamana inainte a implinit 86 (optzeci si sase! ) ani, si este cel mai in varsta mic meserias practicant din judet!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu inteleg de ce nu intrebi medicul, el stie nu noi.

| cristi202 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ei, incearca si el marea cu degetul aici, ca multi care pun intrebari ce pot fi raspunse doar de medici. Dar ei cred ca au o sansa sa li se raspunda, si spera sa li se raspunda. Sanse sa primeasca raspuns sunt, sunt citiva medici pe aici.

| dannyel86 a răspuns:

Apa cu lamaie e foarte buna pentru sanatate.
Se poate consuma rece, dar e mai indicata cu apa calduta.
Pentru ca lupta impotriva unor afectiuni din organism, cum ar fi tumorile. Are multe beneficii despre care e recomandat sa si citim.

| JicaContra a răspuns:

Acel cineva e un imbecil sau te "iubeste" (am pus ghilimele, pentru ca de fapt te uraste)

numai doua lucruri stiu ca pot curata flora: bautura, mai ales bere, si antibioticele

lamaia e exact pe dos, AJUTA:
https://elytis-hospital.ro/tag/intestine/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să storci maxim o bucățică de lămâie la câte un pahar. Nu fă exces că riști să faci diaree. Eu tot așa, beam o lămâie întreagă la un pahar și după o săptămână am facut diaree.

| Polinco explică (pentru anonim_4396):

Eu beau doua pahare. Adica tai o lamaie în doua și am doua bucăți. O bucată o storc într-un pahar și cealaltă în alt pahar.

| Polinco explică:

Înainte simțeam o durere în zona ficatului și de când beau apă cu lămâie pe stomacul gol în fiecare dimineața, durerea a dispărut!

| Evaluator a răspuns:

Nu mai bea apa cu lamaie, nu e sanatos deloc, iti creste aciditatea.