| Sorinx a întrebat:

Doctorul mi-a spus ca am epididimita la testiculul stang.Maine ma duc sa fac ecografie? Este grav? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Glasshead a răspuns:

Epididimul este un tub lung si rasucit, aflat deasupra si posterior de fiecare testicul.Acest tub colecteaza si depoziteaza sperma sintetizata de testicule inainte de 3jacular3. Tratamentul consta in antibiotice. Masurile suportive, cum ar fi repausul la pat si medicamentele antiinflamatoare (cum ar fi ibuprofen sau ketoprofen), pot fi de ajutor in ameliorarea disconfortului determinat de epididimita.
In cazul simptomelor epididimitei, se recomanda evitarea contactelor sexuale pana la consultarea medicului specialist, pentru a reduce riscul transmiterii partenerului sexual unei posibile infectii. Este importanta evaluarea si tratarea ambilor parteneri sexuali, in cazul unei infectii. Funda?

| KillerMDFK a răspuns:

Nu iti fa griji totu e normal