| idkkkkkk a întrebat:

E urgent, va rog raspundeti!
Acum vreo ora maica-mea a plecat sa duca gunoiul.Cand sa se intoarca spre bloc, pe banca de langa bloc era o femeie mai in varsta care i-a cerut ajutorul mamei mele cu bagaje ca cica era batrana si chestii d-astea.Cred ca mama a stat vreo jumate de ora s-o duca pe fosila aia in casa (scuze ca zic asa dar am nervi), cand colo ajunge mama acasa si ii zice lu taica-miu ce a facut cat a lipsit si taica-miu incepe ca cica,, daca are coronavirus?" si chestii de astea..Care sunt sansele ca femeia sa aiba corona? Avand in vedere ca femeia mai trage cu spritul? Va rog, mi-e si frica sa mai stau cu maica-mea in aceeasi camera, dar in acealsi timp nu vreau sa o fac sa se simta de parca e bolnava...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Copile, ai MINTEA fierbinte (nu fata), de la atatea prostiri auzite. tongue
Ce ai face daca ar fi razboi, cutremur sau chiar nimic? Tu nu ajuti o persoana in necaz?
"Coronavirus" se manifesta (cica) in cateva zile, in nici un caz NU in cateva minute (nici ore)!
Caldura ce simti la fata este de la rusinea ca refuzi ajutorul unei persoane batrane.
Presupun ca, nici pe autobuz nu cedezi scaunul unei persoane in varsta.
Iar lipsa de minima-educatie de bune maniere este mult mai daunatoare ca un virus!

Poti spune si lui taica-tau ce raspuns ai primit de la mine.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bula):

Nu se transimte in cateva zile, ci se manifesta in cateva zile, e o diferenta MAJORA. Pentru transmitere sunt suficiente cateva secunde.

| Bula a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ai dreptate, m-am exprimat gresit.
Tocmai asta am vrut sa spun, ca manifestarile nu apar imediat, doar dupa cateva zile. happy
Multumesc pentru corectare!

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, doar prostia din capusorul tau exista!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exact. Aia 150.000 morti se prefac. Restul de 2 mil de bolnavi tușesc de la praf. Astia de fapt vor sa ne tina in casa sa ne faca autostrazi si ne fac ia surpriza la vara.

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Să instaleze antenele 5G, teoria asta e la modă acum laughing)))))) a și antenele ne dau simptomele de corona, nu boala. Mă doare creieru când văd atâta prostie

| suntserios a răspuns (pentru Adry05):

Pai nu ai aflat? Acu ne tin in casa sa puna antenele si pe urma ne fac vaccin sa ne puna cip uri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu chiar toata lumea e bolnava acum, dar nu strica deloc sa fim precauți. Probabil nu avea nimic batrana si nu, tu nu faci coronavirus la 1 ora dupa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si care e scopul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cam ce ar fi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inca astept sa dezvolți subiect, cu argumente etc. Ce faci?

| sierra1 a răspuns:

"Care sunt sansele ca femeie sa aiba corona..."

probabilistic vorbind, am putea spune ceva dacă ne dai localitatea (câte cazuri aveți in oraș?)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si pe el si pe astia ca tine v-as aduna intr-un staul si v-as lasa acolo, poate va haliti reciproc!
1. Exista berea Corona.
2. Exista o intreaga familie de coronavirusuri, printre care si varianta asta care bintuie acum.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Ce sanse erau ca acea femeie sa poarte virusul?

| Sn4k3 a răspuns:

Asa de mult urasti berea aia?

| Apokales a răspuns:

Exista la 0, 3 litri. Ce dracu'?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Improbabil sa aiba., dar si de ar fi avut., cel mai probabil nici maica-ta si Categoric nici tu nu ati fi afectati prea tare.
Uitati ca este o isterie., coronavirusul este periculos pentru batrani si pentru cei cu alte boli grave. Pentru restul populatiei este ca o raceala

| Kyılε a răspuns:

Salut.
E bine că ești precaut și că îți faci griji pentru mama ta; nu ar trebui să te ferești de ea, fiindcă, ipotetic vorbind, dacă ar avea virusul, sunt șanse de 100% să îl iei și tu, deoarece locuiți în aceeași casă. Însă, nu e cazul să te îngrijorezi, deoarece oricum nu ai rezolva nimic. Ceea ce trebuie tu să faci este să îți vezi de ale tale și să ai încredere în ai tăi. Sunt sigur că mama ta și-a asumat acest risc în momentul în care a ajutat-o pe femeia respectivă.
Sănătate!

| JulyDreams a răspuns:

Stai chill ca spritul nu are legatura cu virusii. Fii si tu mai atent la cum se simte mama ta in urmatoarele zile. Stai la 2 metri de ea discret fara sa-si dea seama, spala-te pe maini daca atingi clante si alte obiecte pe care le atinge. Dupa cateva zile daca n-are nimic, relaxezi restrictiile big grin

| idkkkkkk explică (pentru JulyDreams):

Ideea e ca de cateva minute ori mi se pare ori am fata super fierbinte, si mi e foarte frica

| JulyDreams a răspuns (pentru idkkkkkk):

O fi de la soare

| StefanDrg a răspuns:

Wow wow, oameni buni calmati-va, ca nu e chiar asa cum se zice la TV, nu are nimic mama ta, si nici femeia aia nu cred ca avea. Calmeaza-te, corona virus nu e peste tot si s-ar putea sa nici nu existe

| idkkkkkk explică (pentru StefanDrg):

La asta ma gandeam si eu, ideea e ca tata a inceput cu ideea asta...

| kevin9 a răspuns:

Are corona clar, suna la salvare

| Axely a răspuns:

Damn, Corona nu exista? Atunci de ce mor oamenii? Explica aici.

| Trex157et777 a răspuns:

Insfarsit cineva cu creier

| anotherwoman a răspuns:

Existand sau nu acest virus? E o dezbatere mare.
Insa gandeste-te ca nu afectează pe oricine desi il are, poti sa te testezi pozitiv, dar sa fi asimptomatic.
Panica nu face decat sa atraga ganduri negre, chill.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anotherwoman):

Deci cei care sunt testati pozitiv se prefac sau cum? Ca nu inteleg unde e marea dezbatere...

| anotherwoman a răspuns (pentru AnastasiaK):

Chill, nu te lua in gura cu mine, faceam referire la primul comentariu ca la cat de panicat si dezinformat este acest copil crede orice i se spune. Daca nu credeam ca nu exista nu puteam problema de a fi asimptomatic. Normal e exista, altfel nu era pantemie la nivel global.

| anotherwoman a răspuns (pentru anotherwoman):

Pandemie*

| AnastasiaK a răspuns (pentru anotherwoman):

Pe mine ma socheaza ca sunt oameni care totusi cred ca nu exista. Mi se pare imposibil sa crezi asta. Ma astept sa vad la multi teorii conspitationiste gen cea cu Bill Gates, dar de la astea pana la a nega peoblema cu totul... La tine a fost ironie, inteleg, dar se pare ca nu la toti e asa.

| Ioana6Stoian a răspuns (pentru anotherwoman):

Sunt boli de mii de ori mai grave, mor doar cei afectati de altele.

| MarYus_LuPu_1999 a răspuns:

Politica in toata tara?