| Aslam a întrebat:

Salut, TPU. Este in regula ca un copil de 15 ani sa consume zilnic 2 doze de energizant hell?
Este vorba de sora mea. De vreo 6 luni consuma aproape zilnic cate 2 doze. Pe mine nu m-a afectat in nici un fel. Dar nu ma compar eu, care am 26 de ani, cu o pustoaica de 15.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Energizantele alea sunt mai periculoase decat credeti, probabil cele mai periculoase substante chimice comestibile de pe piata. Daca nu se opreste la timp o sa inceapa sa aiba afectiuni de sanatate. In primul rand poate sa ii afecteze sistemul nervos, apoi inima si alte lucruri. Nu e de joaca.

| sierra1 a răspuns:

Ce înseamnă HELL în englezește?

| raMLesS a răspuns (pentru sierra1):

Rai inseamna.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru sierra1):

Rai

| sierra1 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Inseamnă că acolo ajunge dacă bea câte două de alea pe zi!

| sierra1 a răspuns (pentru raMLesS):

Acolo ajunge dacă bea câte două din alea pe zi!

| Tuca10 a răspuns (pentru sierra1):

Chiar ne crezi asa de prosti? esti doar un copil de maxim 14 ani care a invatat recent la scoala hell=iad... dmn fereste

| sierra1 a răspuns (pentru Tuca10):

"Chiar ne crezi asa de prosti?" - nu înțeleg, în ce context ai nelămurirea asta?

| ad2017 a răspuns (pentru sierra1):

Iad

| sierra1 a răspuns (pentru ad2017):

"De vreo 6 luni consuma aproape zilnic cate 2 doze"
aia o fi destinația?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai in neregula mi se pare ca astia din jurul ei stati ca prostii. O sa vedeti la autopsie ce e in neregula...

| OldSoul a răspuns:

Nu e prea ok...

Si eu cand aveam varsta aia tot consumam energizant la fel de frecvent, si poate chiar in cantitati putin mai mari... asta pana mi-am dat seama ca nu mai pot dormi noaptea si ca el este responsabil. Dupa asta, am renuntat definitiv la prostia aia.
Inafara de problema cu somnul, nu am avut alte probleme, cel putin nu evidente.

| Aslam explică (pentru OldSoul):

Din aceeasi cauza m-am oprit si eu. Timp de cativa ani am baut multe cantitati de energizant, si cola. Acum nici nu-i mai suport gustul... nici cafea numai pot sa beau din cauza lor. Dar la fel, in afara de insmonii n-am avut nici o problema.
I-am aratat toate raspunsurile. Acum poate va intelege si ea ca nu incerc sa o mint, si ca bauturile inergizante nu sunt bune pentru ea. Multumesc pentru raspuns.

| Sn4k3 a răspuns:

Normal ca nu laughing

| alina2k18 a răspuns:

Nu mai bine bea 2 cafelute cu/fara zahar?
Si tonic si antioxidantwinking
Decat prostia aia chimica 100% si plina de zahar... [ 33 g zahar per doza = 3linguri jumate :o ]

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Mai bine ar fi da, dar Depinde si ce consumã pe lângã. Dacã ar fi zaharul numai de acolo...

| raMLesS a răspuns:

Ai 26 de ani, ce crezi? E normal sau nu?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De murit: fiecare suntem datori cu o moarte. Eu mi-am dat peste cap sistemul imunitar din cauza acelorasi cantitati de energizant si pe doar 8 luni de consum. Doar acum, dupa 5 ani mi-am revenit.

| raMLesS a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La 60 de ani beai energizante laughing Inseamna ca ai corpul "tare" laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

La 30-35 de grade si lucrand alpinism-industrial, cum dracu ai fi vrut sa rezist? A fost un risc asumat! laughing laughing laughing

| raMLesS a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si mai belea, la 60 de ani faceai pe Tarzan laughing rolling on the floor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Normal: la picioare sunt sanatos-tun; de la cap mi se trage.winking laughing laughing laughing

| Dalmore a răspuns:

Nu e absolut deloc normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar afecta-o cu nimic grav daca e doar Acela 0, 5litrul de bauturi racoritoare zilnic, cafeina e la fel sau chiar mai slabã decât intr-o cafea, plus energizantul contine niste vitamine si plante. Sa nu crezi cã Doamne fereste face infart, corpul se obisnuieste cu cantitatatea aceea, nu este cine stie ce asa grav. Dar nici benefic.

| PumpkinDoll a răspuns:

Spune-i sa nu mai bea hell, ca-i tare rau.Monster e ceva mai slab, poti sa bei si 3 doze.Ba,daca stam s-o luam asa...nici cola nu e bun, tigarile chiar nu-s bune, nici alcoolul, aproape nimic din magazine nu-i bun, spune-i si tu sa le mai rareasca...cica nu-s prea prietenoase pentru inima.BTW #slipknotsucks

| Xaya a răspuns:

Ideea e ca o doza dinaia este vreo 5 lei daca nu ma insel... deci da cam trei milioane lunar usor. Daca ea consuma atat de des energizant efectul "energizant" al acestuia se va duce treptat si ea va simti nevoia sa bea mai mult, ca in cazul cafelei. E ca si cum te-ai droga, iar dupa parerea mea chestiile astea nu sunt prea sanatoase. Hai sa zicem ca se afla undeva pe langa pepsi si coca cola.

| Aslam explică (pentru Xaya):

5 lei? rolling on the floor Mi se pare ca Monster sau Redbull costa atat. HELL este 2.50... cel putin in zona mea cam atat costa. In alte parti poate costa mai mult, presupun. Chestia aia chiar are vreun efect? Am baut mult energizant, si niciodata n-am simtit vreun efect... cu exceptia insomniilor. Acela a fost singurul efect.
Pai, toate 3 contin cofeina... doar ca hell-ul contine ceva vitamine si taurina, nu-i cine stie ce diferenta.

| AdrienWH a răspuns:

Nu,nu este normal.In mod normal energizant ul iti scade durata de viata (din ce am auzit).Dar daca bea si ea macar unul la o luna e mai ok, dar ZILNIC IN NICIUN CAZ.Te-as sfatui sa stai de vorba cu ea despre acest lucru... Poate nu e fix cum am spus eu, dar totusi mi-am dat cu parerea. big grin

| Aslam explică (pentru AdrienWH):

Nu stiu daca iti scade durata de viata... dar sunt sigur ca afecteaza sanatatea, mai ales corpul unui copil. Ea a inceput sa bea pentru ca o ajuta la scoala, adica nu mai era obosita in timpul orelor. Desi dormea 8 ore.
Crede-ma ca am stat de vorba cu ea. Dar stii foarte bine cum sunt adolescentii din ziua de azi... e ca si cum ai vorbi cu un perete.

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

În primul rând, indiferent de vârstā, energizantul nu se consumā în exces şi desigur nu zilnic, ci ocazional, ai idee ce îi face ficatului tău şi inimii? Energizantul conţine 2 substanţe destul de periculoase pentru organism. Toate aceste produse scapă controlului strict, au concentraţie de acid citric şi de taurină care au efecte asupra sănătăţii gastrice, dar şi asupra inimii. În plus, aceeaşi cantitate de energie există şi în două ceşti de cafea. Un consum excesiv de băuturi energizante poate crea inclusiv tulburări neurologice.

| GoStar a răspuns:

Pai daca te gandesti bine tu deja esti afectat de aceasta bautura daca la 26 de ani ne intrebi pe noi daca o pustoaica poate consuma bautura "ïad" zilnic.

| dodado a răspuns:

Si eu am 15 ani si nu beau chiar asa des energizante... o data cand nu stiu ce mi-a venit, am baut 3-4 energizante intr-o si m-a luat durerea de burta si de cap si de rinichi, si de atunci nu mai consum asa mult... daca mai iau cate unu cand ies cu baieti. in rest nu, este foarte nasoala treaba, fa-o sa nu mai bea atatea, o sa-si strica sanatatea altfel!

| Utoiu_Catalin_1988 a răspuns:

Nu, eu nu as acorda asa ceva pentru ca este daunator organismultui la varsta eii!