| MarioBOSVF a întrebat:

Eu acum jumatate de an jucam fotbal la scoala in generala la un campionat sa zicem asa, totul frumos si bine pana apare problema.
Jucam si in momentul cand am sarit sa dau cu piciorul in minge cand am aterizat cu varful in picioare gen pe pamant am simtit cum ca piciorul stang i s-a intamplat ceva foarte dureros, gen nu mai imi simteam piciorul deloc si ma durea de imi dadeau lacrimile. Dupa ce profesorul meu de sport si inca 2 colegi m-au ajutat sa ies din teren m-a mai durut cam nu stiu, 2 ore asa. Dupa ce am ajuns acasa mi-am pus o genunchera care am stat cu ea pana in momentul de fata, desi tin sa mentionez ca piciorul tot ma durea. In momentul actual cand postez acest anunt, nu pot sa mai merg bine pe el adica : Spre exemplu daca ies cu colegii pe afara pot sa merg fara usurare cam aproximativ o ora incontinuu. Dupa aproximativ o ora incep sa simt ca si cum piciorul nu mai reactioneaza si incepe sa ma doara rotula. Si dupa un timp mai mult cam 30 minute incepe sa ma doara foarte rau, schiopatand nevrand incat nu prea mai am putere in el, adica pot sa mai merg dar ma doare extrem de rau rotula si la gamba mai rau. Care ar fi problema va rog sa imi spuna un expert fiindca as vrea sa aflu cauza? Cam atat fiindca dupa aia ma descurc eu. Ma doare chiar uneori si cand stau in pat si mai am momente cand car ceva greu si ma doare foarte tare, simt ca si cum piciorul imi intra in rotula gen nu stiu... adica daca il indoi ma doare, daca il pun picior peste picior si il fortez mai rau ma doare. As vrea cauza va rog din tot sufletul, dau funda, va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Tu ai spus că lucrul acesta s-a întâmplat în urmă cu jumătate de an, și de atunci porți genunchieră și și porți și durerea cu tine.
Este strigător la cer cum de nu ai fost la spital până acum. Profesorul acela era obligat prin lege să sune la salvare într-un astfel de caz. Iar părinții --sau cu cine stai tu- trebuiau să te ducă ei la spital.
Este obligatoriu, imperios necesar, vital pentru piciorul tău ca să mergi la spital. Acolo ți se face o radiografie, se văd oasele dacă sunt sau nu dislocate, se vede rotula dacă este la locul ei, sau poate este o entorsă, apoi se trece la rezolvarea problemei, după care urmează vindecarea.
Dar nu poate exista o vindecare până când oasele sau rotula nu sunt toate la locul lor.
Tu dacă suni la salvare nu te costă nimic. Și la spital cazul tău este gratuit și nu te costă nimic. Trebuie deci să mergi la spital. Obligatoriu.

| MarioBOSVF explică (pentru anonimg):

Pai si din exemplele de mai sus cu ce am putut sa am, daca fac radiografie s-ar putea sa fie ceva rau?, adica eu sunt student la Colegiul National Economic Gheorghe chtitu si acolo pedagoga ar putea sa sune la salvare 112 daca este ceva, ar fi mai bine in luni sau in saptana care vine sa cheme salvarea sa ma vada? Si trebuie ceva operatie sa imi faca? Sau doar sa imi traga din picior pana se pune la loc si sa il bage in ghips?

| anonimg a răspuns (pentru MarioBOSVF):

Tu poți să suni la salvare. Cu cât mai repede cu atât mai bine. Te vor duce la spital și ți se va face radiografie. Radiografia se face doar că să se vadă oasele dacă sunt la locul lor. După caz, medicii vor hotărî dacă este nevoie de operatie sau nu. Poți să contactezi și pedagoga. O să ai nevoie de sprijinul familiei eventual.