| Anonimul54287654098 a întrebat:

Eu am văzut la aproape toti oamenii,indiferent de varsta ca fumează. Vă rog sa nu veniti cu apropouri de genu' " nu fuma ca iti strici viata " "faci cancer".
Eu sunt foarte constient de ce se intampla cand fumezi,fiecare om are dreptul sa faca aproape orice vrea,daca fumezi sau nu,tot mori,toti murim,cat despre cancer,toti avem o sansa sa facem chiar daca fumam sau nu, la fel si cu infarctul miocardic.
Eu nu vreau sa ma apuc de fumat, doar ocazional cate 1-2 tigari.
Eu am incercat pentru prima data sa fumez o tigara kent click lung,cu biluță mentolata si sa fiu sincer mi-a placut si o sa incerc sa nu devina pentru mine fumatul o adictie ( dependenta).
Dar inca nu stiu cum sa fumez corect,am auzit ca se trage din piept.
Nu stiu exact cum se trage din piept,cred ca sa tragi tare,daca gasiti un link sau stiti sa-mi explicați,va rog sa o faceti.
Si ca sa stiti,da, sunt minor, am sub 15 ani,sus am spus de ce vreau.
Si sunt curios daca o sa fumez o sa "vreau" sa ma si droghez,eu sper sa nu pentru ca daca tigarile sunt periculoase, de droguri cum ar fi cocaina, heroina nu mai zic nimic.
Cum am mai zis nu planuiesc sa ma apuc de fumat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

In primul rand ai sub 15 ani. ca și 82% dintre fumători (la prima țigara) *nu-s fumator* și da poți creea o dependență chiar de la prima țigara fiindcă creierului tau ii place și vrea și mai mult și mai mult până vei ajunge la 28 de ani facandu-ți o analiză și vei vedea că plămânii tai sunt ca și grătarul făcut de maică-mea =) o să îmi îți amintești tu de mine. "a spus bine tipul ăla când a spus sa nu incep sa fumez" și voi tinerii (în special) credeți că e tare că fumați că așa fac trapperii din Ro. "Sunt curios daca o sa fumez o să vreau să mă droghez" și mai retard. îți recomand să te uiți la povestea de viață a lui IMOGEN (nu imi place mie contentul lui dar acel videoclip chiar da)

| Anonimul54287654098 explică (pentru Alverto):

Ușor este sa judeci o persoană inainte sa o cunosti,"toti" spuneti ca noua ni se pare cool sau asa ceva. Eu consider ca o sa ma pot abtine si nu, nu vreau sa ma dau șmecher ca vezi doamne eu fumez, nici nu o sa ma afisez cu asa ceva.

| Alverto a răspuns (pentru Anonimul54287654098):

Dar nu ți-am zis nimic. doar un sfat de viață bro!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai vazut gresit. Cam 30 din populație fumeaza. 30, nu inseamna aproape toti. E insa foarte amuzant ca ru nici nu stii sa respiri da vrei țigară

| Anonimul54287654098 explică (pentru suntserios):

Ce mi se pare mie amuzant e ca stii numai sa comentezi, si unde stau eu aproape toti fumeaza, si nu m-am luat de tine

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul54287654098):

Pai de ce sa te iei de mine. Eu stiu sa trag aer in mine, nu am nevoie sa ma ajute netul

| Marbea a răspuns:

Eu cred ca atunci cand va fi cazul vei sti cum sa faci. Nu este momentul sa-ti bati capul acum cu asa ceva, nu esti mai cool daca fumezi sau te droghezi, poate la varsta ta ti se pare super dar nu este nici o sfaraiala.
Daca nu planuiesti sa te apuci de fumat de ce puin atatea intrebari? E clar ca cei din grupul tau fumeaza si ai cam vrea sa fii ca ei.