| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo aplicație / site în care sa alegi varianta corectă a unui cuvânt?

Ca de exemplu: prooroc sau proroc; delicvent sau delincvent; bleumarin sau bleumaren

Răspuns Câştigător
| NeedHelp1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Chiar vreau să-ți mulțumesc!
Primul site este ceea ce caut eu, însă cuvintele sunt foarte ușoare... căutam ceva cuvinte mai grele, dar poate așa mi se pare mie. Oricum mă interesam pentru un băiat mai mic, nu pentru mine, să-i găsesc un mod mai interesant prin care sa faca acest lucru, ca un joc.

Ești singurul care a răspuns scurt și la obiect, exact cu ce aveam nevoie și cum voiam!

Foarte rar găsești astfel de utilizatori pe acest site! Majoritatea oferă niște răspunsuri inutile și pe lângă asta mai adaugă și niște comentarii idioate prin care arată și cât de proști sunt.
De aceea declar extrem de puține răspunsuri ca fiind câștigătoare...

| DoarBogdan a răspuns (pentru NeedHelp1):

Ai dreptate, multa lume face asa. Dar... asta este (cum vine vorba) big grin. Insa raspunsurile celelalte au fost doar "neintelese", nu este cazul sa judecam.

Da, in general nu prea sunt astfel de aplicatii in romana, pentru ca nimeni nu prea face asta. Uite ca mi-ai dat o idee despre ce as putea sa fac auwinking

Mai ai aici cateva daca este pentru copil:
https://play.google.com/store/apps/details?id=ro.paha.intrebarigramatica
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.exceda.gramaticaromana

Multumesc si eu, o seara minunata in continuare! ^_^

| NeedHelp1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult și pentru aceste variante!
Sper sa mai dau de utilizatori ca tine.
O seara frumoasă îți doresc și eu!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu, cand am asemenea dileme, caut cuvantul in dictionare mai complexe.
Iti recomand dictionarul explicativ:
http://dex.ro

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Bula):

Pai eu nu am dileme...cine a zis că am?
Am întrebat dacă există o aplicație de acest gen.
Învățați să vă rezumați strict la ce întreabă o persona pe acest site fara alte scenarii și tâmpenii pe care nu știu de unde le scoateți.
Sper că nu ai copii, frustratule!

| NoisyLight a răspuns (pentru Bula):

Na, că ți-ai făcut de lucru.
Există zicala aia: nici un bine făcut nu rămâne nepedepsit. laughing

| zilog a răspuns:

Dexonline.ro

| NoisyLight a răspuns:

Și dacă ți se răspundea simplu, doar cu "da", conform întrebării tale, tot atât de nesimțit/ă erai?
Lumea trebuie să deducă ce vrea să spună fiecare maimuță de pe site? laughing

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Cred ca poti consulta dictionarul.
Este si varianta online

https://www.qdictionar.com/definitie-dex/delicvent.php
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/prooroc.php

etc
sper sa ajute

| NeedHelp1 a răspuns:

Acum am văzut că am postat întrebarea în categoria necorespunzătoare.
A fost o greșeală, probabil am apăsat greșit.