| UnBaiatAnonimx221 a întrebat:

Fac mult sport, inainte cand eram in carantina nu am mai facut sport vreo 3 luni, acum am revenit din nou cu antrenamentele si ma doare in zona inghinala, nu pot sa ii zic o durere, dar este un oarecare disconfort cand alerg mai tare sau cand ridic piciorul. Nu am ridicat greutati, nu am alte simptome. Credeti ca este hernie? Astept raspunsurile voastre. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Cauzele durerilior înghinale pot fi multe precum: existenţa unei hernii înghinale, colica renală cu iradiere în această zonă, apendicită, afecţiuni la nivelul testiculelor sau un simplu traumatism testicular sau pur și simplu s-a răsucit un testicul brusc(și-a schimbat poziția brusc). Sfatul meu este să mergi la medicul de familie care cel mai probabil o să te trimită la un chirurg și o să îți spună el mai exact de la ce provine durerea.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu avem suficiente informații ca să ne putem exprima o părere.

| UnBaiatAnonimx221 explică (pentru sadrian46):

Ce informatii trebuie sa dau?

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Trebuie sa te duci la un medic, NU sa pierzi timpul cu intrebari de genul pe TPU.

| sadrian46 a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Să dai informații aici?
Un medic te palpează într-un cadru clinic, un cabinet, cu o experiență profesională în spate, pune întrebări pertinente, informațiile care le dai acolo generează un tablou medical personal al tău.
Aici dta întrebi la întâmplare niște necunoscuți cu informația că te doare acolo jos, când ridici piciorul după ce faci sport. Ce poate să spună cineva de pe TPU ca să te ajute efectiv?