| AlinTanase a întrebat:

Salut TPU, fata mea are apendicită și nu aș vrea să o duc la un spital public aș vrea la unul privat, să fie totul safe, dar nu știu nici unul. Mă puteți ajuta? Sunt din Buzău dar ideile din orașe vecine sunt bine primite.
P.S nu vreau să aștept mult că am fost acum o oră jumătate la medicul de familie și a spus că are nevoie de operație (durerile au început pe la 12 noaptea pentru că fetița era trează la acea oră.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Ești inconștienta dacă ții copil cu apendicita rupă in el până cauți un spital
Nu pot decind in locul tau, dar grăbește-te sa o duci la medic că pot apăra complicați mult mai grave

| AlinTanase explică (pentru SilentRain):

Mă grăbesc cât pot, am întrebat rude și am qflat de un spital apropiat, mă pregătesc și în 10 minute sunt pe drum. Nu am vrut la spital public și am așteptat aproape 12ore (eu am aflat că ea are dureri pe la 6-7 dimineața, nu a vrut să mă trezească nici pe mine nici pe soția mea)deci am așteptat pentru că am un nepot ce a fost operat la public, nu i s-a permis să stea cu unul din părinti internat și nu a primit atentie deci poate sunt inconștient dar soția mea este chirurg, își poate da seama mai ales că fata nu a vomitat deloc deci problema e la început cel mai probabil apendicul e doar puțin inflamat

| Floridori a răspuns:

Cel mai "safe" este intotdeauna un spital public. Daca exista complicatii pe timpul operatiei (indiferent de operatie) intr-un spital privat, tot la spitalul public sunt trimisi pacientii.
Nu stiu de unde si cum a inceput sa se vehiculeze ideea ca spitalele private (cel putin in Romania) sunt mai bune.Au un grad mai mare de confort, e adevarat, dar nu sunt mai bune din perspectiva medicala.

Daca fetita trebuie operata, mergeti la spital.Nu cred ca vrei sa se complice situatia pana gasesti o clinica privata.O operatie de apendicita este simpla, iar medicii chirurgi din spitalele de stat sunt foarte buni.

Apendicele inflamat reprezinta o urgenta medicala, nu cred ca aveti timpul necesar in ceea ce priveste sanatatea fetitei, pentru a astepta raspunsuri pe TPU.

Multa sanatate!

| AlinTanase explică (pentru Floridori):

Mulțumesc de sfat dar la spitalul public din Buzău nu îți dă voie să te internezi cu copilul și nici nu îti dă de ales dintre operatia clasică si cea laparoscopică, plec chiar acum spre un spital apropiat

| SilentRain a răspuns (pentru Floridori):

Eu am zis din propria experiență, am stat prea mult cu apendicita rupă fara sa vomit sau ceva scos din comun doar amorțeală pe picior și durere
Când am ajuns la spital eram mai mult moartă, in urma complicațiilor am avut groaznic de suferit
Sănătate, nu mai bine

| Floridori a răspuns (pentru AlinTanase):

Daca copilul este minor, mai ales sub 14 ani, in orice spital public sau nu, i se permite unui parinte sa se interneze cu copilul.Nerespectarea acestui lucru este o ilegalitate.Desigur, acum nu aveti timpul necesar pentru astfel de pledoarii legale in fata conducerii spitalului, dar ca idee, daca si alte persoane mai citesc, ar trebui sa stie ca este cat se poate de ilegal refuzul internarii unui parinte impreuna cu copilul.
Multa sanatate si insanatosire grabnica fetitei!

| Floridori a răspuns (pentru SilentRain):

Sigur, operatia de apendicita acuta in sine este o operatie simpla, dar complicatiile apendicitei implica consecinte destul de grave.
Ma bucur ca te-ai recuperat si ca esti bine!
Multa sanatate!

| AlinTanase explică (pentru Floridori):

Ei bine s-a operat e totul ok si da stiu ca este ilegal ce se intampla acolo dar ei spun ca nu au locuri cand sunt soaloane goale ca nici dracu nu se duce la ei

| Floridori a răspuns (pentru AlinTanase):

Ma bucur mult ca este totul bine cu fata happy

Din pacate, se comit mult prea multe ilegalitati si ne cam luptam cu morile de vant in unele cazuri...

| AlinTanase explică (pentru Floridori):

Pai nu avem ce face, nu este tara noastra cum ar trebui ci este a lor

| Floridori a răspuns (pentru AlinTanase):

Trist, dar adevarat...

| Yuoia a răspuns (pentru AlinTanase):

Ma bucur sa aflu ca fetita este bine.
Initial nu m-am uitat la nume si am crezut ca mama scrie. Mai tarziu am vazut: "soția mea este chirurg". Si atunci sincer, eu strain m-am inflamat. Cum se poate ca mama sa fie chirurg iar tu sa intrebi de un spital bun? Daca ea stie ce fac (nu fac) colegii sai, noi ceilalti ce sa mai speram? Cum se poate ca o mama, mama, medic (chirurg pe deasupra) sa nu se agite pentru copilul ei si sa spuna ca nu este urgenta?
Nu sunt un cocalar "format" la sala de sport. Dar iau foc cand e vorba de copii, fie ei si ai strainilor.

| AlinTanase explică (pentru Yuoia):

Am plecat cam 30 de minute dupa intrebare, tu chiar crezi ca poate pati ceva dupa mai putin de 24 de ore cand perforatia apendicului este de obicei la 72 de ore? Avand doar o durere slaba nimic in plus. Am intrebat de un spital bun pentru ca stiu de la ea ce se intampla acolo si ce este obligata sa spuna, nu intru in detalii

| Yuoia a răspuns:

Esti inconstienta! Mama iresponsabila cu mofturi de fite cand apendicele poate sparge in orice clipa si sa faca peritonita!
Fugi la primul spital. Fugi la urgente. Nu mai sta. Stai si cauta doar daca vrei sa ramai fara copil. Sa nu indraznesti sa dai vina pe medici!