| gladiatoru5000 a întrebat:

..gheara diavolului (gel) e bun pentru entorse luxatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Entorsele si luxatiile trebuie intai re-asezate si tinute cu compresa rece pana la dezumflare.
Doar dupa 1-2 ore dupa uscare completa se aplica gelul.

Preparatele din radacina plantei "Ghiara Diavolului" se foloseste de bastinasii africani pentru probleme de articulatie si inflamatii.
Gelul care contine extractul acestei plante ajuta foarte bine la probleme de articulatie (cum sunt uzura, inflamatii locale etc.), dar si la dureri la nivelul coloanei vertebrale (cum este si lombagita).

Mie personal ajuta mult, atat in cazul durerilor de spate, cat si la genunchi.
Gelul se ia pe varful degetului si se aplica "din belsug", intinzandu-l relativ gros peste zona cu durere, iar tot apasand cu varful degetului masam gelul in piele, cu miscare circulara.

Timp de 20-30 minute lasam sa se absorbe gelul in pielea goala si doar dupa aceea ne imbracam!

Este recomandat ca, sa aplicam preventiv gelul in dimineata zilei cand trebuie sa facem eforturi care pot duce la dureri (dar minim cu o ora inainte).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, eu am folosit.

| Teo29 a răspuns:

Cel mai bun este osteocicatrat gel, gasesti in farmacii veterinare. Este acolo pentru ca are concentratia mai mare de tataneasa si rostopasca, dar este din plante si e cel mai eficient gel!

L-am folosit si m-a tratat de multe boli. Intrebi la farmacia veterinara si ai sa vezi ca e cel mai folosit gel de pe piata. De fiecare data inainte sa te dai cu orice gel, speli zona cu apa calda si sapun si o stergi inainte ca sa isi faca efect acel gel dat usor prin masaj.