| AnonimDedicat a întrebat:

ieri am alunecat și am cazut pe mâna și m-am lovit la încheietura, după 5 minute mi-a trecut dar azi m-a luat o durere foarte mare și când fac anumite mișcări mă doare rău e și puțin umflata, oare sa fie ruptă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa i ti dea trimitere la radiografie, cu trimitere nu te costă nimic, fara trimitere plătesti cam 200 lei la radiografie, si după ce ai radiografia mergi inapoi la medic sa i ti dea altă trimitere pentru ortoped, acolo medicul ortoped vede filmul adica radiografia si decide daca este de pus in ghips sau doar tratament medicamentos, dar mergi maine sa i ei trimiterea ca dureaza pana te programeaza ăia la radiografie pana ajungi la ortoped trece luna.

| Rivka a răspuns:

"Fractura de scafoid -> Scafoidul este un os la nivelul incheieturii si este cel mai mare os al mainii. Acest tip de fractura apare cel mai frecvent dupa o cadere pe o mana intinsa. Simptomele unei fracturi de scafoid includ, de obicei, durere si sensibilitate in zona de la baza degetului mare si se pot agrava atunci cand incerci sa prinzi sau sa apuci ceva. " - http://www.lectiadeortopedie.ro/......e-scafoid/
- https://www.healthline.com/health/bone-health/scaphoid-fracture
Inflamația, scăderea gradului de mobilitate și deformarea pot fi alte simptome.
Dacă ai aceste simptome sau dacă observi că apar între timp, nu ezita să mergi la un consult specializat deoarece este o condiție serioasă și nu o poți trata acasă!

| AnonimDedicat explică (pentru Rivka):

Ma doare mana de la incheietura in sus cand incerc sa o rotesc sau sa o intind, degetele nu au nimic si nu stiu ce sa fac, tatal meu spune ca nu am nimic :/