| SporeBox a întrebat:

Salut TPU! Ieri m-am cantarit si am observat ca in doua saptamani am slabit 2kg. Este normal? Dupa ce m-am cantarit m-a facut curios asta si am intrat in aplicatia unde imi masor kcal si am observat ca in majoritatea zilelor am un deficit caloric mult mai mare decat ar trebui (200, 300,400, intr-o zi chiar 900). Faza e ca mie chiar nu mi-e foame, adica recunosc ca nu mananc mult si multa lume imi zice la fel dar nu mi-e foame. Este o problema asta? De la ce ar putea sa apara lipsa poftei de mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Apokales a răspuns:

Depinde de la o persoana la alta. Uneori s-ar putea sa fie cafeaua de vina, prea multa cafea duce la lipsa poftei de mancare si compenseaza energia pierduta, oarecum. Ar putea sa fie o depresie, unii nu au pofta de mancare cand sunt tristi, altii din contra. Altii cand sunt pe "flow", au intotdeauna ceva de facut, uita sa mai manance. Trebuie sa stim si stilul tau de viata ca sa ne dam seama, altfel doar generalizam.