| Jhonjle1257 a întrebat:

Ieri ma plimbam cu bicicleta si mi-a alunecat piciorul de pe pedala deoarece era ud pe jos. Cand piciorul meu s-a lovit de pamant mi-am dat degetul mare peste cap, avand niste adidasi de panza si cu spuma foarte moale. Degetul ulterior s-a umflat a 2 a zi si s-a invinetit putin. Degetul il pot misca fara probleme, doar cu putina durere dar pot merge, misca si pot face toate activitatile ce le fac de obicei fara probleme. Ce as putea sa fac ca sa imi treaca cat mai repede? Repet:il pot misca fara probleme deci nu cred ca este nevoie de o radiografie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În general, trece peste o săptămână, maximum două săptămâni. Ideea este să îl ții nemișcat dacă vrei să îți treacă. Poți să îl imobilizezi cu fașă medicală, ai diverse metode pe internet.

Cel mai bine ar fi să mergi la cineva care se pricepe la Ortopedie și Traumatologie sau Chirurgie Plastică, pentru că leziunea tendoanelor și ale ligamentelor, nefiind examinată cu atenție, poate avea reperusiuni grave, poate chiar anchilozarea permanentă.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai distrus adidasii de panza?

| Jhonjle1257 explică (pentru anonim_4396):

Nu wtf si ce e cu intrebarea asta? rolling on the floor)