| Polinco a întrebat:

Salut TPU,

Ieri mi-am dat cu ciocanul pe unghia de la degetul mare și mi-a sărit. O să-mi crească altă unghie? Țin să precizez că unghia era scurtă pentru că eu le rod. O să îmi crească alta mai lungă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Va creste o unghie noua, insa ai grija, s-ar putea sa te doara cateva zile degetul, incearca sa-l tii pansat (poti aplica si un antiseptic pentru siguranta). Daca vei lasa unghia sa creasca, va fi mai lunga. happy

| brokxy a răspuns:

Da iti va creste dar dupa cum am vazut la alte persoane... dupa ce creste la loc este de obicei mult mai groasă, adica la fel nu va mai fi...

| nicu991 a răspuns (pentru brokxy):

Este gresit, va creste la fel nu neaparat mai groasă. Stiu ce zic fiindcă mi s-au intâmplat multe astfel de accidente in copilărie. laughing

| oz_1736 a răspuns:

In 3 luni ai o unghie noua

| AnaQ a răspuns:

Ești culmea copile! Cum sa faci asa ceva? Băgă-ți mințile în cap! Aici scrii ca ți-ai dat cu ciocanul peste unghii și ți-a sarit una, în cealaltă postare ne întrebi dacă îți legi degetul strâns îți poate sari unghia. Ești normal?
Unghia va creste cu timpul, dar durerea nu o mai simți deloc?

| Iloveyoumama a răspuns:

Unghia acea o să facă pe dedesubt cheaguri de sânge asta dacă nu a făcut deja. spală partea accea cu apă oxigenată să dezinfectezi și o să crească alta în locul ei.