| DeyaGirl a întrebat:

Ieri seară, a început să mă doară gâtul. Am citit pe net că e bine să faci gargară cu sare când te doare gâtul. Ei bine, am făcut... Dimineaţă m-am trezit cu o durere groaznică de limbă. Nu puteam vorbi sau să fac altceva ce ţine de limbă. Nu puteam mânca, nu puteam bea sau sa ma spăl pe dinţi. Am observat că pe limbă mi-au apărut nişte băşici albe. Oare e de la sare? Dacă ştiţi ceva remediu scrieţi -l întru-un comm.
Thx, dau fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarea este foarte iritanta si este complet interzisa atunci cand ai gatul rosu, inflamat sau dureros. Puteai fi 100% sigura ca acesta va fi rezultatul daca faci gargara cu sare, cel care a scris acolo a vrut pur si simplu sa isi bata joc de fraieri si sa le faca rau. Este si o vorba romaneasca care spune: sa pui sare pe rana (adica sa agravezi un rau gata facut) si tu ai procedat intocmai. Du-te urgent la spital, poti sa te alegi cu sechele din cauza folosirii sarii in inflamatia gatului. Infectia ta, care poate era medie sau minora, a devenit acum foarte grava si este posibil sa iti ameninte chiar viata (se intampla adesea ca oamenii sa isi puna viata in pericol sau chiar sa moara dupa ce urmeaza sfaturi scrise pe internet de persoane fara studii medicale)

| CuriousStuff a răspuns:

Te duci la medic. Basici albe inseamna puroi si infectie... Poate o sa ai nevoie de tratament serios cu antibiotice. Nu stim noi exact ce e acolo.
Fugi la medic.