| RaduVic a întrebat:

Îmi e frica ca am luat mononucleoza de la iubita mea. La ce medic trebuie sa merg? De trei zile am simptomele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionut58282856 a răspuns:

Ia mergi tu frumos la spital si intreaba asistentele si medicii pe acolo. S-ar putea sa fie si efectul placebo sau pur si simplu raceala

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La medicul de familie care-ti va da trimitere la infectioase.

| contulmeuanonim a răspuns:

Nu știu, la ce medic, îmi pare rău. Dacă ai avut sau ai chestiile din definiție, înseamnă că ai mononucleoză
MONONUCLEÓZĂ s. f. (În sintagma) Mononucleoză infecțioasă = boală infecțioasă acută, provocată de un virus, frecventă la copii și la tineri, care se manifestă prin febră și prin creșterea numărului de limfocite și de monocite din sânge. [Pr.: -cle-o-] – Din fr. mononucléose.

| Emiy007 a răspuns:

SAlut, cred ca acest link este raspunsul tuturor intrebari-lor tale
https://sanatate.bzi.ro/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-mononucleoza-44216... iar acest link este de a iti arata cum se trateaza mononucleoza https://sanatate.bzi.ro/afla-cum-se-trateaza-boala-sarutului-12149... Sper ca ti-am, fost de folos!