| IonutCiobanescu a întrebat:

Salut TPU,imi poate spune cineva si mie cum as putea adormi mai repede? Daca ma gandesc la multe chestii in timp ce incerc sa adorm, ma afecteaza? Adica nu pot adormi repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| N0H4CK a răspuns:

Eu ma confrunt cu chestia asta de ani de zile. Cauzele sunt o multime.
Pastilelele auxiliare (nu somnifere), laptele cald, baile fierbinti, toate metodele spuse de lume, pe mine, nu m-au ajutat deloc. Tot singur trebuie sa gasesti problema. Eu am gasit-o; tot ce trebuie sa faci e sa-ti schimbi radical modul de viata: mutatul, inceperea unei relatii, schimbatul locului de munca, umpleti fiecare zi cu o sumedenie de activitati extracuricurale, seara lasi telefonul in alta camera si folosesti alarma de la un ceas desteptator, inlocuieste-l seara cu o carte, schimba-ti ceasul biologic si incearca ca ora de culcare sa fie 22:00, sau 23:00, devin-o mai nepasator( poti incepe cu omoratul mustelor, asa vei deveni mai relaxat). Fa in asa fel incat ora 22:00 sa fie exact ziua cand intri in casa obosit de activitatile anterioare. Creeaza-ti alte obiceiuri in afara de telefon si pc (va fi greu la inceput, dar daca rezisti vreo 21 de zile, o sa ti se formeze automat un obicei si sa-l respecti, pentru ca un obicei se formeaza dupa aprox. 21 de zile). Si ar mai fi una chiar foarte interesanta: pleaca singur in camping intr-o padure sau undeva in natura, fara absolut niciun aparat electronic, timp de 10 zile, iar ceasul tau biologic se va reseta automat. Adica te vei culca la apus si te vei trezi la rasarit. In concluzie, tot ce trebuie sa faci e sa elimini stresul, mai rau, depresia straight face. Iar imaginatia bogata e o scorpie cand vine vorba de culcare, scapa de ea! Eu sper cat de curand sa aplic toate astea, dar cred ca sunt prea lenes. Si mai trebuie sa stii ca doar singur iti poti rezolva problema, pentru ca doar tu stii cauza insomniei. Lasa gura lumii si stupidul de lapte cald straight face

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. faci un dus sau o baie la capda, inainte de culcare cu jumatate de ora.
2. bei un pahar de lapte cald si te bagi in pat
3. te gandesti doar la 1 singur lucru, ceva frumos si care iti face placere sa revezi sau sa-ti aduci aminte

| sierra1 a răspuns:

Unii spun că cea mai sigură metodă e să numeri oi (să-ți imaginezi o turmă și să numeri individual oile). Cică până ajungi la 100 pici lat.

| relian a răspuns:

Somnifere,cu alea adormi sigur, nici nu simti cand adormi.Mai sunt ceva siropuri din astea de gripa care au in ele si un somnifer, te adoarme si astea destul de bine.

| anonimg a răspuns:

Pentru toti care au probleme cu somnul, acestia trebuie să depună efort fizic intens în cursul zilei: fie prin muncă, fie prin exerciții fizice, fie prin ambele.
Te va ajuta si citirea unei carti. Dar sa nu adormi cu cartea în mână, ci o închizi de îndată ce ochii începe să se închidă.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar trebui sa nu prea te mai gandesti la diverse chestii inainte sa adormi ca adormi mai greu.

| IuliaAna23 a răspuns:

Încearcă sa nu adorimi. Suna paradoxal, dar funcționează.

| BogdanVlad11478515883 a răspuns:

Eu ca sa adorm mai repede, ma uit la tot felul de documentare pe Youtube, luminozitatea data la minim, si sunetul incet. Sper sa te ajute