| bvkeny a întrebat:

Imi poate spune si mie ce ar trebui sa fac sa devin mai inalt? Adica, eu acum am 1.63 la 13 ani si 8 luni, si vreau pe la 15 ani sa am vreo 1.70-1.75.
Nu stiu daca conteaza,parintii mei sunt cam scunzi, tata are vreo 1.66-1.68 iar mama e mai scunda decat mine.
Trebuie sa fac anumite exercitii? sa mananc anumite chestii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sport.....baschet, inot!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti face mare lucru dar exercitiile la bara fixa, inotul, handbalul, volei, baschet (adica sporturi de intindere) ajuta putin. Asta este o chestie genetica. Tendinta generatiilor mai tinere este sa creasca mai inalti decat parintii. Taica-meu a avut 1, 68 si mama 1, 70. Eu am 1, 89.

| Mayar a răspuns:

Sunt sporturi care te inalta, insa doar cu privire la unul stiu sigur : baschetul. o sa te inalti mult, dar la un mometn dat, in cativa ani, va trebui sa renunti, pentru ca te vei inalta prea brusc si iti vei strica coloana - deplasare de disc. deci poti doar vreo 3-4 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Inaltime ata este mostenita eretidar de inaltimea parintilor tai.
Avand parintii micuti de statura, si tu vei avea statura micuta, poate o idee mai inalt ca tatal tau.
Uite aici, iti poti calcula singur cam ce inaltime vei avea la maturitate, trebuie doar sa pui datele parintilor:
http://www.desprecopii.com/......sterii.htm

Dupa datele parintilor tai, mentionate de tine mai sus, mie mi-a calculul tau asa: 1.70-1.72m Deci, cam atat vei avea la maturitate.

| alinadianaaa a răspuns:

Sa faci diferite sporturi cum ar fi rugby, handbal care te va ajuta sa te inalti, ai inaltimea ok la varsta asta, ai sa vezi ca dupa 15 ani ai sa te inalti si sa te dezvolti.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Eu la 15 ani am 1, 71-1, 72, iar la 13 ani eram foarte scund. M-am inaltat dintr-o data, sunt sigur ca ti se va intampla la fel

| Mimo2 a răspuns:

Pai si nu e destul la 13 ani?
Pe la 15 ani probabil o sa ai 170.

| Iosif_Vlad_1980 a răspuns:

Raspunsuri concrete la acesta intrebare le poti gasi doar la doctori, intreaba acolo

| SebiPayne a răspuns:

Abdomenele si genuflexiunile te ajuta sa crești mai înalt, îți recomand să faci câte 50 în fiecare zi. De asemenea poți să stai agățat de o bară sau poți să faci podul. Sper ca te-am ajutat laughing