| IGPI a întrebat:

Imi puteti recomanda ce alimente (la indemana) ar fi bine sa mananc daca fac multe exercitii fizice pentu slabit dar si pentu a face muschi in acelasi timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cam greu in acelasi lucru,practic cand slabim organismul intra in faza de infometare,ceea ce duce la consum de grasimi,masa musulara,poti evita asta prin consum de proteine

Dimineata cand ne trezim este cea mai importanta masa din zi,asa e sanatos,incepem cu proteine, astea mentin zaharul in sange constant, dupa masa o mancare calda, ciorba, supa, seara un fruct

trebuie sa ai imaginatie, diversitatea e importanta

| PuyaTimonel a răspuns:

Pentru arderea grasimilor: mere, cirese, fructe semiacide si pentru muschi branza, oua, pentru oase lapte ai alimente bogate in calciu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PuyaTimonel):

Asta cu "lapte pentru oase" e o aberatie demonstrata stiintific. laptele are un raport prost calciu-magneziu si nu se absoarbe.

Pentru oase mai bine consumi lactate (NU lapte) si verdeturi cu frunze verde inchis (patrunjel, spanac, etc.).