| bleakk a întrebat:

In urma cu 4 ani am fost operat de peritonita, iar la o saptamana am facut ocluzie intestinala si a trebuit sa ma operez din nou in acelasi loc, cei care au patit-o stiu si ei ca operatie se afla 5-6 cm d ela buric in jos.Ori nu stiu eu cum este cu astea ori este o problema.Firele folosite la legarea muschilor abdominali nu se topesc niciodata? se simt si acu la 4 ani de la operatie, firele din interior.astept pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Buna!
Pentru muschi se folosesc Catgut-ul, care se topeste dupa un anumit timp, in schimb ligaturarea vaselor se face cu ata chirurgicala sau fire speciale care nu se resoarbe.
Chirurgul iti poate da mai multe informatii cat timp le vei mai simti, dar trebuie sa stii ca asta difera de la un pacient la altul.
Iti doresc multa sanatate!

P.S Dureri poti avea de la aderente ce se formeaza in urma unei operatii si asta il simti tu de fapt ( parerea mea ).