| DinuDecebalMafiotulDCartier a întrebat:

Inca de un an am o problema la ochi, adica vad dublu. Cel mai grav este ca vad dublu cu fiecare ochi in parte (daca imi acopar unul dintre ochi, diplopia nu dispare) pe verticala. Pana acum am fost la 2 medici oftalmologi, dar nici unul nu a gasit cauza, singura chestie pe care am aflat-o de curand este ca am astigmatism, iar acum port ochelarii prescrisi. Dublurile pe care le vad nu sunt clare si sunt transparente. De curand am inceput sa vad dublu si in jos, dar nu este asa de evident. Sunt foarte speriat, deoarece de un an nu i-am gasit cauza, singurul lucru cert este ca problema este de la ochi. Probabil ca v-am incurcat, dar sper sa imi puteti da niste sfaturi si sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| qwertpro a răspuns:

Ei bine, astigmatismul se formeaza din cauza ca razele de lumina nu se focalizeaza intr-un singur punct pe retina, ci se formeaza 2 sau mai multe focare.Acest lucru are loc din cauza ca forma ochiului se modifica,adica nu este rotunda,ci ca o lamaie, ori nu stiu cum sa explic exact, iar acest lucru la randul sau este cauzat din cauza ca tu ai o tensiune neunifoma in in muschii oculari, ceea ce determina ca axele globului ocular sa nu fie egale, ceea ce duce ca corneea respectiv sa nu fie uniforma.Trebuie sa elimini tensiunea din muschii oculari. ceea e cam greu, dar iti recomand sa incerci exercitiile oculare, si palmarea(odata in 2 ore pui palmele pe ochi si stai asa relaxat 2-3 minute)

| AndyPeScurt a răspuns:

Nu mai bea spray si se rezolva

| Loominaty a răspuns:

Mergi urgent la un spital privat de specialitate in Bucuresti, cum ar fi west eye sau european eye hospital, e foarte posibil sa ai ceva nasol rau.

| Loominaty a răspuns (pentru Loominaty):

Si sa NU te freci la ochi in niciun fel pana atunci!
Nu sunt medic de specialitate dar mie imi suna a keratoconus, or sa iti explice cei de la spital ce e de facut daca asta e, oricum un verdict corect se poate da doar dupa ce iti masoara astigmatismul cu niste aparate speciale care nu se gasesc chiar peste tot.

Răspuns utilizator avertizat
| Loominaty a răspuns (pentru DinuDecebalMafiotulDCartier):

Ti-au facut topografie corneana? eu zic ca nu strica sa incerci si la altii. E greu de depistat din timp chestia asta si dupa modul in care ai descris-o nu-mi suna a oboseala oculara.

| ŞasăCaiFrumoşi a răspuns:

Problemele astea nu se rezolva pe TPU si nici pe alte site-uri de genul. Trebuie sa te duci la un medic care se ocupe cu probleme despre ochii si acolo vei primi un raspuns.

Răspuns utilizator avertizat