| Chanel1 a întrebat:

intrebare. E adevarat ca tot ce mananci dimineata arzi pe parcursul zilei? Si se mai pun caloriile de dimineata daca se ard?
Eu sunt in continua miscare in fiecare zi. Dimineata la liceu si fac si o ora pana acolo. In weekend fac promotii, in unele zile dorm vreo 3 ore si ceva la pranz. Mama mi-a zis ca eu le ard facand miscare.
Eu imi calculez caloriile la tot ce mananc ca sa ajung pana in 1200. Si cand mananc ceva dulce calculez ca nu pot sta fara dulce. Ma frustreaza rau daca vad ceva anume si nu-l mananc. Am si dereglari hormonale. Mi-a venit menstruatia cu 10 zile mai devreme luna asta, luna trecuta sau acum 2 luni de 2 ori pe luna. Sport n-am timp sa fac ca sunt epuizata mai ales ca ma trezesc la 4 dimineata pentru liceu. Deci mda. Nu prea stiu ce sa zic. Nici eu nu ma mai inteleg. App am 17 ani.
Si mai frustrant e ca am momente grave cand sunt complexata de mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Arderea este non stop, noaptea metabolismul se reduce cu 40% parca
https://www.elle.ro/......ul-602610/

| Sn4k3 a răspuns:

Arzi calorii cand faci sport. Cu cat faci mai mult si la intensitate mai mare, cu atat arzi mai multe. Daca vrei sa nu te ingrasi, nu manca carbohidrati simpli, mananca putine grasimi(30-40g), iar carbohidrati complecsi in functie de cat sport faci, undeva pe la 150-200g maxim, proteine (1, 5-2g/kg). Prea putine grasimi si carbohidrati -> energie scazuta, deci de aia nu e bine sa le elimini de tot si sa te infometezi. Poti sa le mai scazi in functie de cum te simti sau cresti eventual, dar nu prea iti recomand sa le cresti daca nu faci mai mult sport.

| Rotazi a răspuns:

Da, masa de dimineata "se arde" peste zi prin efortul depus. De asta este recomandata o cina usoara, pentru ca noaptea nu "arzi" nimic.
Nu te prosti cu doar 1200 calorii. Dimineata poti sa mananci oricat de mult. Nu se va depune nimic.

| RAY a răspuns (pentru Rotazi):

Nu scrie aiureli, nu conteaza la ce ora manci si cantitatea de caloriilor, dimineata daca bagi 3000 de calori in tine tot te vei ingrasa si daca bagi seara, nu conteaza, caloriile nu pot disparea asa prin magie

| Rotazi a răspuns (pentru RAY):

Inseamna ca tu stai numai pe scaun pe TPU. De aia te ingrasi. Daca muncesti toata ziua nu vei pune un gram nici cu zecemii de calorii. Informatiile tale d pe net sunt eronate. Iesi in lumea reala, baiete.

| RAY a răspuns (pentru Rotazi):

Ingrasarea nu rezulta din stat pe scaun omule,energia nu apare din nimic,este ceva fizic imposibil,daca te aude proful de fizica te lasa repetenta, ingrasarea este un proces biologic de acumulare a caloriilor sub forma de grasime sau de masa musculara, daca muncesti si cantitatea de calorii e mare sau mai mare decat rata metabolica te ingrasi, intreabati profa de biologie, fizica daca nu am dreptate, cum poate aparea energie -grasime din nimic wow

| Rotazi a răspuns (pentru RAY):

Decat sa spui prostii aici si sa derutezi copiii, mai bine du-te si fa un joc. Acolo nu prostesti pe nimeni.

| RAY a răspuns (pentru Rotazi):

Deci sa intelegem ca cei care muncesc sunt slabi toti,serios,cei grasi sunt cei care nu muncesc, wow ce generalizare, in fapt sunt multi care muncesc si sunt grasi, muncitori in constructii care muncesc greu, muncitori in agricultura, mineri, bucatari, crezi ca e usor sa fi miner? sunt persoane care stau acasa toata ziua si nu fac nimic si sunt slabi

| RAY a răspuns (pentru Rotazi):

Omule tu derutezi cu prostile tale, cica grasi sunt lenesi, puturosi, iar cei slabi harnici, nu vezi ce generalizare aiurea faci

| Chanel1 explică:

Am uitata sa mentionez ca beau foarte multa apa si ceai de tei.