| Shainitaini a întrebat:

Salut TPU, m-am angajat intr-un loc unde trebuie sa stau toată ziua în picioare de dimineața până seara și a început să mă doară foarte tare coloana, am luat niste medicamente de la farmacie dar nimic, am 19 ani și nu am mai lucrat niciodată până acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ar trebui sa încerci cu un brîu care sa îți susțina coloana, asta daca durerea e in zona lombara, adică în dreptul rinichilor (partea de jos). Stind mult în picioare, coloana se tasează nepermis de mult, și asta duce la dureri. Un brîu ar proteja-o cît de cît, pentru că ar sustine-o. Netratata, problema poate duce la probleme serioase ale coloanei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, te vei invata, daca exersezi zilnic si te misti la fiecare ora cate 5 minute.
Toti trecem prin ajustari cand incepem sa muncim undeva, dar cu rabdare si vointa trecem si peste asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, medicamentele nu ajuta muschii nefolositi care stau incordati, aceia trebuiesc munciti ca sa reziste, practic facand un pic de efort fizic la fiecare ora sau 2 ore, cate 5-10 minute.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să reziști, ai nevoie de niște pauze în timpul programului de câteva minute în care să relaxezi corpul.

| anonimg a răspuns:

În cazul acesta nu recomand mersul la medic, ci renunțarea la un astfel de servici.
Dacă nu renunți la statul în picioare, toate medicamentele din lume nu-ți vor fi de niciun folos.
Spune-i patronului că nu mai poți lucra în picioare. Dă-ți demisia de urgență. Se găsesc și posturi potrivite pentru tine, chiar dacă au un salariu mai mic.
Majoritatea patronilor români sunt țărani care nu știu că au obligația să ofere condiții de muncă angajaților.
Pleacă de la acel loc de muncă, și nu mai aștepta acele două săptămâni obligatorii pentru preaviz. Tu trebuie să-ți protejezi sănătatea la locul de muncă și să nu aștepți după toți țăranii de patroni să îți ofere condiții de lucru. Și pe șantier dacă lucrai tot mai stăteai jos și te odihneai.

| mi25 a răspuns:

Mergi la medic, deoarece nu este de glumit. Daca o sa continui o sa ai "ocazia" sa ti se taseze vertebre, boala care este ireversibila. Si poate n-ar fi rau (cred ca si medicul o sa-ti recomande) sa-ti schimbi locul de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E grav daca de la 19 ai deja probleme așa de serioasa cu coloana. Mergi la un neurolog sa vezi ce ai la coloana, sa faci și un RMN, e posibil sa ai probleme serioase, și stand în picioare multe ore îți poate agrava condiția.
Și eu am probleme cu coloana și încep un job la 12 ore, sunt curios daca rezist. Ar trebui să îți cauți un job cu program de 8 ore sau part-time, 4-6 ore.

| nukeyly a răspuns:

Fiecare job are un risc de boala profesionala, soferii de tir li se duce coloana, la mineri plamaniii, la vopsitori nici aia nu stau bine la capitolul toxic, cine toarna sape cu rasini epoxi 2in1 pe aia ii paste leucemia, in alte locuri ridici ca o furnica pana faci hernie da astea le afli de obicei cand e cam tarziu, in locul tau pe termen lung te asteapta varice si coloana busita, si astea nu cred ca merita pentru ceva 2000 ron pe luna. E bine sa ai un job 4 ore birou 4 ore teren sa se compenseze statu cu mersu si cu monotonia.

| BabaOarba a răspuns:

Sunt multe joburi in care pot aparea diverse probleme.

Lasa medicamentele ca nu asta e solutia, Nu poti lua medicamente toata viata. De asemenea nici renuntarea la job nu mi se pare ok, ce o sa faci, n-o sa mai lucrezi, cand abia esti la inceput? Si daca stai in fund pe scaun tot poti avea diverse dureri de spate...

Poarta o centura de mijloc (se gasesc oriunde, pe net, in magazine) pana cand incepi sa te inveti. Si este nevoie de exercitii pentru a iti intari musculatura spatelui. Ideal ar fi sa mergi la gimnastica medicala pentru a invata niste miscari anume pentru problema ta - dar asta inseamna sa vezi un doctor, sa ai un diagnostic si o trimitere, deoarece gimnastica medicala trebuie facuta in functie de ce problema ai.

| C0STEL22 a răspuns:

Te-a rezolvat tanti vio care le stie pe toate.
rolling on the floor
Este criza de personal pe piata muncii, mai cauta sigur o sa gasesti ceva mai ok.