| SpikeSpigel a întrebat:

m-am luat la bataie cu cineva astazi si mi-a dat o palma tare in ureche si parca este infundata, problema este ca nu stiu daca o sa am probleme cu urechea. Chestia este ca parca nu stiu. ori se aude infundat, ori nu aud deloc, faza este ca am un tinuit incontinuu in ureche, oare am surzit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Nu ai surzit, e doar un soc al urechii. Linisteste-te si asteapta pana maine sa vezi daca e tot asa. Daca ai in continuare tiuitul sau nu auzi bine (compara urechile) mergi la un control, nu strica deloc. Si eu am mers cand eram mai mica si nu te doare de loc, ai o senzatie placuta si auzi clar dupa ce te curata in urechi (daca e necesar si la tine).

| SpikeSpigel explică (pentru IoanaPuppy31):

Chestia nu este ca trebuie sa ma curete in urechi, este ca eu mi am luat o palma tare. M am luat cu cineva la bataie si cand a vrut sa mi dea un pumn in fata m-am ferit si mi-a dat tare cu palma in ureche si nu stiu. astept pana maine/poimaine sa vad daca e vreo diferenta

| aloaloevera a răspuns:

Eu am diriginta o profesoara de bio si am patit ceva asemanator candva, ea mi-a zis ca ar trebui evitate lovitrile de genu' pentru ca socul ar putea fisura timpanul, eu sincer iti sugerez sa ai grija de acum inainte, in niciun caz sa nu folosesti acum betisoare de ureci pentru ca s-ar putea sa iriti zona in cazul unei fisuri, si sa astepti pana dimineata, si daca esti obisnuit sa dormi cu castile in urechi aa le lasi in seara asta, ca sa fie odihnita urechia interna.

| SpikeSpigel explică (pentru aloaloevera):

Multumesc mult de sfat, asa o sa fac