| anonim_4396 a întrebat:

M-am reapucat de sala. Am luat o pauza de aproximativ 4 luni si vreau un sfat. Sunt foarte paranoic in ceea ce priveste aparitia herniei, ce sfaturi imi dati sa evit provocarea acesteia? Inainte cand faceam sala tot asa, simteam ceva in dreptul testiculului (nu o durere) ci o presiune si m-am speriat. Am fost la 2 doctori specialisti in urologie si mi-au spus ca nu am hernie, cel mai probabil e presiune abdominala. Am 1.84 - 70kg si doresc un abdomen plat. Dupa cum spuneam, sunt foarte paranoic, ridic foarte putin momentan, fac multe flotari, abdomene si alerg foarte mult pe banda.

Pot face hernie daca ridic putin sau daca alerg?

Mentionez ca nu am avut niciodata nicio umflatura (nici inghinal nici ombilical) doar ca simt o presiune jos, ceva ciudat. Sa fie oare doar intindere, o febra musculara?

Am nevoie de sfaturi va rog (de la cei cu experienta).
Ofer FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Pentru a face hernie trebuie sa tragi muuuuult. eu fac geno, indreptari si impins la umeri cu haltera din picioare cu 80-100% din forta totala pe care o am de 5 luni si nu am patit nimic. adica greutati ce depasesc greutatea mea corporala (70 kg) cu peste 30% (indreptari cu 100-120 kg). si nu am avut niciodata nimic. deci, ca sa ajungi la hernie, trebuie sa tragi ca un dobitoc de mult, ceea ce, daca esti un om cu cap pe umeri, nu vei face instinctiv.

te-ai gandit ca poate presiunea aia nu este cauzata de ceva muscular (intinderi, ruperi, febra) ci poate este hormonal? nu de alta, nu ai nici muschi, nici ligamente, nici tendoane la testicule o.O