| anonim_4396 a întrebat:

Ma cheama Mihai, am 15 ani, am 1.80 sau un pic mai mult si practic basket. Am un corp (normal) as spune, cantaresc undeva la 72Kg. Fac si sala cateodata pe langa antrenamentele de basket. In 2 zile o sa termin cu basket si o sa incep primul antrenament de box. (Asa a vrut tatal meu). Un prieten de al meu mi-a recomandat niste proteine cu numele de (gfx 8). Eu le-am achizitionat deoarece vreau efectiv sa cresc masa musculara. Stiu ca dureaza, singura mea intrebare este daca e ok sa consum acest produs. Eu m-am gandit sa beau un shake dupa fiecare antrenament de forta. Unii oameni spun ca nu este sanatos, si altii zic ca nu ar fi nici o problema. Eu chiar nu stiu ce sa mai cred. Pot avea vreun efect negativ asupra sanatatii mele? De asemenea doresc sa iau aceste proteine deoarece in casa se gatestc de obicei mancaruri grele de ex (paste, pizza, etc) si eu am impresia ca nu consum destule proteine. Voi ce credeti? :/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. GFX 8 NU inseamna proteine, e un weight gainer bazat pe carbohidrati
2. Uita-te la ce contine, are 40% zahar... nu e mai ieftin sa-ti iei zahar din Carrefour?
3. De ce "asa a vrut tatal meu"? Tu faci ce vrei tu, NU ce vor altii.

| alina2k18 a răspuns:

Proteine extra doar daca nu iti poti lua din alimentatie. Poti manca un piept de pui de 200 grame si deja ai 40-45 grame proteine, sau 2 iaurturi zuzu stors -300g si ai 24 g proteine, sau 200 g branza cottage si ai 22-24 g proteine. Fa-ti un jurnal alimentar in care calculezi tot ce mananci ca sa vezi cum stai cu proteinelesi abia dupa aceea poti adauga un shake preferabil ceva de calitate.