| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!

Mă doare foarte rău în gât. Toată ziua m-a ținut așa și nu mai pot.
Am băut ceai, m-a lăsat doar 5 minute. Am luat septolete, decasept, faringosept... Mai mult de 5 minute nu m-a lăsat!

Am fost la doctorul de familie, mi-a prescris rețetă cu antibiotic, acum câteva ore am luat prima pastila.

Vreau să-mi dați un remediu ceva să mă lase și pe mine măcar o oră în pace.
Orice iau nu mă calmează mai mult de maxim 5 minute...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! happy Bea un ceai de lămâie sau de mentă! big grin Funda? sad

| Design2021 a răspuns:

Ceaiul nu este bun pentru dureri in gat, mananaca ceva rece, o inghetata, sau un cub de inghetata in gura.

| dannyel86 a răspuns:

Urmeaza tratamentul cu antibiotic dupa indicatiile date, si va fi bine. Antibioticul nu isi face efectul imediat, dar ar trebui sa te simti mai bine dupa 1-2 zile. E o infectie puternica, iar pastilele de supt nu au decat efect temporar.
Poti incerca Strepsils Intensiv. Din cate stiu, contine si antibiotic si ar putea reduce durerea pe termen mai lung.

| Emma30555 a răspuns:

Tantum verde spray.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Design2021):

Să-ți bag eu ție m**e, trogloditule.
Șobolan de tastatură ce ești...
Pe asta nu-l vede nimeni să-i șteargă răspunsul a?

| Design2021 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Poate medicii " e toti prosti " cine stie!

https://www.csid.ro/......-19519129/

Pacat ca unii au ramas in anul 1800!

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Design2021):

Ești mai prost decât prevede legea.
Asta ia de bun tot ce vede pe internet.
Și cât de ironic e faptul că
Am crezut că îmi trecuse durerea în gât și am băut niște apă rece care m-a întors înapoi și iar a trebuit să iau 1 săptămână tratament

Acum îmi pare puțin rău că te-am jignit, nu știam că așa tembel ești tu de fel...

| Design2021 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Eu am primit sfatul acesta de la medicul meu de familie acum 7-8 ani, pentru mine functioneaza. Nicodata nu beau ceva cald, cand am durere in gat.

Imi pare rau ca esti asa frustrat, dar ar fi bine sa te documentezi din mai multe parti.