| anonim_4396 a întrebat:

ma macina foarte mult intrebarea asta si as vrea sa stiu un raspuns sigur sau cel putin care sa-mi confirme ceva. Exista posibilitatea ca dupa 8 luni de la o lovitura in zona capului sa se produca un hematom sau sa fie vorba de deces dupa atata timp? Tin sa mentionez ca in astea 8 luni de la incident am avut tot felul de stari urate. Ma confrunt cu ele chiar si acum, ameteli, dureti de cap, moleseala, etcc... Am facut rmn in urma cu 5 luni si a iesit ok. Orice parere, idee conteaza, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Persoana despre care vorbesc s-a pus efectiv singur pe picioare, s-a recuperat singur.
L-am sfatuit - ca si acum pe tine - sa insiste, sa faca tot posibilul sa fie ca si inainte, sau macar cat mai aproape.
Acum vrea sa se auto-depaseasca, i s-a facut o ambitie foarte mare, face a doua facultate (dupa ce a facut masteratul la primul) si ocupa un post de conducere la o firma mare. Nu se lasa doborat si a demonstrat tuturor ca SE POATE, DACA VREI!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hematomul se poate produce imediat dupa lovitura.
Urmari ulterioare pot fi dupa luni, sau chiar ani (ameteli, dureri de cap, pierderi de memorie etc.
O cunostinta a patit asemanator cu 8-10 ani inainte, s-a ameliorat, dar si acum mai are probleme de echilibru, ameteli si dureri de cap la schimbarea vremii. Cred ca va si ramane cu astfel de probleme pana la sfarsitul vietii. Cu toate ca starea lui se imbunatateste in continuu, este departe de a fi ca inainte, dar e relativ bine in majoritatea timpului. Cand simte ca "ceva nu-i in ordine", se odihneste un pic si isi revine in maxim o ora.

| Jhonny1998 a răspuns (pentru Bula):

Si eu am exact aceleasi simptome, stari de confuzie uneori, slabiciune, amorteli in zona mainilor cat si la picioare. Cel mai greu e noapte cand ma pun sa dorm, respir mai greu, ametesc si incepe sa mi bata inima foarte tare, poate si din cauza ca ma gandesc prea rau la asta si dezvolt atacuri de panica... Faza e ca tind sa cred din moment in moment ca o sa mor, si la 21 de ani ma sperie ingrozitor gandul asta. Multumesc pentru raspuns

| Bula a răspuns (pentru Jhonny1998):

Persoana despre care vorbesc s-a pus efectiv singur pe picioare, s-a recuperat singur.
L-am sfatuit - ca si acum pe tine - sa insiste, sa faca tot posibilul sa fie ca si inainte, sau macar cat mai aproape.
Acum vrea sa se auto-depaseasca, i s-a facut o ambitie foarte mare, face a doua facultate (dupa ce a facut masteratul la primul) si ocupa un post de conducere la o firma mare. Nu se lasa doborat si a demonstrat tuturor ca SE POATE, DACA VREI!

| Donsavas a răspuns:

Iti poate face si o encefalograma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nu s-a găsit ceva la rmn, nu e vorba despre ce spui tu. O prietenă spunea că are dureri de cap după o lovitură mai nașpa. Prima luna nu a putut citi.

| Rd79 a răspuns:

Daca ai facut un RMN si a iesit OK, nu stiu cum ai putea face un hematom la 3 luni de la incident...

| Jhonny1998 a răspuns (pentru Rd79):

Am aproape 9 luni de atunci, chestia e ca am stari de naspa continuu de asta ma macin, merci pentru raspuns!

| Rd79 a răspuns (pentru Jhonny1998):

Pai mai du-te la un doctor, eventual mai fa un RMN. dar daca ala de la luni dupa accident era ok, nu vad cum ar mai putea fi ceva legat de accidentual ala.

| Jhonny1998 a răspuns (pentru Rd79):

Sper sa fie asa cum spui... Inseamna ca problemele se trag din alta natura decat asta si trebuie sa fac un control medical general in orice caz. Faza e ca pana sa ma lovesc la cap eram un om "zdravan" cum e vorba din toate punctele de vedere, de atunci parca ma tot duc la vale...

| Alinaa901234 a răspuns (pentru Rd79):

Cred că nu știi ce presupune un RMN.
Nu se face de atâtea ori la un timp atât de scurt.

| Rd79 a răspuns (pentru Alinaa901234):

Stiu in mare ce e, dar nu totul. De ce nu se face la un timp asa de scurt?

| Calinescu1720 a răspuns:

Se poate de la o lovitura la cap sa ti sa faca o pata de sange (cheag de sange) daca ai fost la doctor si totul a iesit ok nu ai nimic inseamna ca starile le ai pentru ca te tot gandesti te strezezi ca ai ceva sa nu te mai gandesti la acest lucru sau te mai duci la doctor eu unu din cauza stresului sau cand ma supar cand ma cert cu cineva am stari de ameteli, dureri de cap, moleseala

| Jhonny1998 a răspuns (pentru Calinescu1720):

Este posibil si asta Calin, merci de raspuns!