| Dony20 a întrebat:

Ma numesc Doni si am 22 de ani!
Am o teama (anxietate) de mai mult timp! (Cativa ani)
Nu stiu de unde provine aceasta teama, dar stiu ca este acolo! O simt zi de zi!
Ma trezesc dimineata, totul ok, ma pregatesc sa plec undeva si sa fac ceva orice actiune, brusc incep sa ma simt agitat si sa ma pierd, transpir si de aici se rupe filmul!
Stau in aceasta stare anxioasa o mare parte a zilei, noaptea nu simt aceasta stare sau nici ziua cand termin munca si plec acasa ma simt perfect!
Aceasta teama apare pe parcursul zilei, in efectuarea a diverse actiuni! Aceste actiuni daca le execut si sunt linistit par simple, dar fiind intr-o stare anxioasa sunt mai greu de facut, totul se schimba, nu ma pot concentra cum trebuie, nu sunt atent, sunt blocat efectiv.
Am zile cand aceasta teama este mai intensa si zile cand nu este asa intensa!
Nu stiu ce ma face sa fiu asa! Ce imi declanseaza teama (anxietatea), vreau sa aflu si sa o infrunt!
Am ignorat aceasta teama, dar mereu si-a facut aparitia!
Gandirea mea se schimba imi apar multe ganduri care ma tin in tensiune datorita acelei stari!
Am pierdut multe sin cauza faptului ca nu am putut sa ma desfasor datorita ei!
Va rog sa ma ajutati! Cateva sfaturi ceva?
Momentan sunt plecat din tara si nu pot ajunge la un psiholog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa găsești exact cauza. Probabil sa fie ceva agorafobie din câte spui tu. Dar stai liniștit ca se rezolva, dacă îți schimbi modul de a gândi, poți controla aceasta teama. Începe sa citești cărți despre anxietate sau măcar citește pe net, dacă nu poți sa mergi la psiholog.

| Violleta2022 a răspuns:

Anxietatea si atacurile de panica, pot fii provocate si de un inbalans chimic in creierul tau, din cauza lipsei hormonilor vitali creierului (serotonina si melatonina), cat si a unor vitamine sau minerale.
Cate ori dormi pe noapte si de la ce ora?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am fost în această stare o vară întreagă.
Cu toate că în acea perioadă frecventam un psihiatru pentru a face psihoterapie, am dorit să o rezolv fără să îi comunic lui și fără medicamente.
Despre ce am pățit atunci am relatat în mai multe nuvele.
Dau aici linkuri, să te inspiri.
Ce m-a ajutat printre altele discuții cu un prieten, apoi niște antrenamente de desensibilizare care se desfășurau cam așa.
Ieșeam seara să ne plimbăm intr-un cartier relativ liniștit.
Erau și blocuri și case particulare. De la casele particulare particulare, multe pisici desfășurau activitate nocturnă pe străzi pe alei, prin tufișuri. Mie îmi era evident singur frică de întuneric singur în faza aceea de anxietate acută. Ieșind cu prietenul, mă educa astfel, oarecum profesionist, căci era agent secret.
Fără prea multă teorie m-a învățat asta.
Anxietatea poate să provină dintr-o sursă externă, percepută subliminal, simți dușmanul real dar nu știi unde se ascunde.
Dar anxietatea poate să fie generată de creier, fără sursă externă.
Dacă ești în acțiune de luptă, și începe anxietatea, nu poți să te sustragi tu trebuie să continui. Atunci trebuie să te concentrezi foarte tare asupra mediului ambiant ca să simți să intuiești, să ghicești unde este cel ce te urmărește, locația exactă, să vezi cu ceafa. Și treptat devii expert în a separa senzațiile produse de un pericol exterior de cele produse de creierul tău. La acestea interioare, nu le dai importanță, iar ca să reușeti să nu le dai importanță soluția este aceeași, concentrază-te pe exterior, pe EU- AICI.
Asta ar fi fost teoria. Cum o aplicam. Vânam mâțele prin tufișuri pe la două noaptea și le bombardam cu pietre. Desigur, o ocupație, distracție nu foarte onorabilă. Iar apoi după ce m-am obișnuit, ieșam singur. Tot la două noaptea, tot la război cu mâțele. Mă pișam pe mine de frică. Decondiționare. Treptat. mi-a trecut.

https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/03/un-lucru-odata-doar-unul-1.html

https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/03/un-lucru-odata-2.html
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/04/un-lucru-odata-3.html
osarelexsikixxandquixoticfiles.blogspot.com/2018/04/13-fenomenul-i.html

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai mult pe internet. te uiti mult la filme? ai avut vreun vaccin facut recent?