| Simon837373 a întrebat:

Salut TpU! Ma numesc Simon si am 14 ani.Fac sala de 3 luni si iau proteine, asta imi poate afecta dezvoltarea sau sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Nu stiu cum te lasa parintii la 14 ani sa faci sala si sa iei proteine. Asa ceva se face dupa 18 ani si pe proprie raspundere. Este riscant, poti sa-ti distrugi iremediabil ficatul si rinichii, mai ales pe termen lung. Stiu pe cineva care a facut infarct la 19 ani din cauza suplimentelor pe care le-a luat. Ca prin minune a scapat, dar acum si sa fuga dupa autobuz e la un pas de un alt infarct, iar de data asta poate fi fatal.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti va afecta cresterea in inaltime.
Fa un sport de echipa sau individual, care sa-ti permita dezvoltarea armonioasa a trupului, in loc de sala, unde iti dezvolti doar anumiti muschi, dar incetinind cresterea in inaltime.