| Syrten a întrebat:

Mă stresez din orice și am slăbit foarte mult din această cauză. nu știu ce să fac. dacă am de mers la un interviu sau al un examen mă stresez foarte tare și nici nu mai mănânc.
Cum aș putea să scap de aceste stări și să fiu mai sigur pe mine?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Stările de stres pot avea multe cauze: fie ești o fire mai ușor de doborât, fie ai o cădere de calciu sau o carență de magneziu și vitamina B, fie o serie de eșecuri ți-au zdruncinat încrederea în tine.
Primul pas pe care trebuie să-l faci este să cumperi de la farmacie Magne B6 sau un complex de vitamine (cere părerea farmacistului) suficiente pentru o cură.
Apoi, peste câteva zile, când te vei simți mai sigur pe tine, ia un creion și o bucată de hârtie și scrie, următoarele întrebări, apoi dă-ți singur răspunsurile:
- de ce sunt stresat?
- ce pot face să elimin cauzele?
- de ce apar aceste cauze?
- ce pot face ca pe viitor să nu mai apară?
Trebuie să fii cinstit cu tine, să nu te ferești de răspunsuri. Mergând pe fir în jos ți identificând corect cauzele, poți găsi soluții să le îndepărtezi și să le ții sub control pe viitor.
Succes!

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Bolile nervoase, bazate pe stres, se trateaza. Consulta un psihiatru! Starea ta psihică nu este buna.

| laSoledad a răspuns:

Sa inveti ce sa mananci invatand nutritia. Si sa apuci sa te cunosti pe tine insuti. Cand te cunosti pe tine insuti, nu mai esti temator si stresat. Cand cunosti ce va urma, nu te vei mai speria. Cauta sa cunosti, sa devii constient de situatia in care urmeaza sa intri, ca sa nu te mai stresezi despre cum va fi. E ca un film pe care l-ai vazut de 2-3 ori inainte. A patra oara nu te mai impresioneaza, pentru ca stii ce se va intampla. Asa si cu evenimentele din viata ta. Cauta sa te interesezi de ele, sa stii despre ce este vorba acolo, incat sa nu te prinda pe nepregatite. Si cauta sa te cunosti tu pe tine - aspectele ce tin de slabiciunile tale si de punctele tari, ca sa nu te iei tu singur prin surprindere. O sa te cunosti pe tine intrand si luand parte la tot mai multe experiențe ale vietii. Asa vei vedea cum reactionezi la situatie si ce actiuni decizi sa faci. Actiunile te-au definit pana acum si tot ele te vor defini pe viitor, asa afli ce personaj esti (in propria viata si a altora din jurul tau). Nu-ti trebuie carti de dezvoltare personala. Dezvoltarea personala o dobandesti traind viata, experimentand, invatand din trecut si din propriile alegeri (mai bune sau mai rele).

Bafta!

| Raducons a răspuns:

Cred ca ai anxietate poate si depresie un pic, trebuie un consult la psihiatrie daca ai posibilitatea, altfel va fi greu, Pobabil stai intr-un mediu stresant cu cearta mereu, inteleg situatia.De ce te stresezi la interviu iti doresti jobul sau nu. Recrutorii daca te vad speriat te refuza din stat, nu sta nimeni acum sa ajute pe nimeni din pacate.Curaj si mergi la psihiatru pentru tratament medicamentos, psihologul ajuta si el dar fara tratament dai banii degeaba

| Denisa0954 a răspuns:

O vizită la psiholog nu strica. El este cel mai in masura sa te ajute, sa descopere din ce cauza ai aceste stari

| CristinaEmma a răspuns:

Buna, gandeste-te bine ce anume te streseaza si de ce. Incearca sa gasesti solutii si sa faci sa fie bine odata ce gasesti solutia clar te vei linistii fa-ti o fraza motivationala gen" sunt puternic/a capabil/a de orice, in timp vei ajunge sa crezi si sa faci ceea ce spui, fi pozitiv/a si obtimist/a! Zambeste si amintesteti ca sunt persoane care nu au capacitatea sa gandeasca, sa aiba ce ai tu, sanatate, casa etc. Ce rost are sa te stresezi daca ai tot ce ti se cuvine sau poti face macar pe jumatate cand altii deloc?